Ferreira i Theurer: Praca komisji TAXE to kamień milowy 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Elisa Ferreira (S&D, Portugalia) i Michael Theurer (ALDE, Niemcy)  

Międzynarodowe przedsiębiorstwa powinny płacić podatki tam, gdzie wypracowują zyski – to główna myśl raportu specjalnej komisji ds. interpretacji prawa podatkowego (TAXE), który przyjęto na sesji plenarnej 25 listopada. W ślad za sprawozdaniem posłowie sprawozdawcy Elisa Ferreira (S&D, Portugalia) i Michael Theurer (ALDE, Niemcy) oczekują zmian mających na celu bardziej sprawiedliwą konkurencję podatkową, ale przyznają, że uzyskanie informacji od rządów i firm nie było łatwym zadaniem.

Za przyjęciem raportu głosowało 508 posłów, przeciw było 108, a wstrzymało się 85.


Komisja TAXE rozpoczęła pracę w lutym 2015 roku. Początkowo wiele przedsiębiorstw odrzuciło zaproszenie do spotkania z posłami i zaprezentowania swojego stanowiska na temat opodatkowania przedsiębiorstw. Jednak jesienią część przedsiębiorstw przyjęła zaproszenie „ostatniej szansy”.


„(Przedsiębiorstwa – red.) zaczęły od nie, nie mamy z tym nic wspólnego, ale później – jedno po drugim – powiedziały: tak, popieramy niektóre z Waszych propozycji, np. wspólną skonsolidowaną podstawę opodatkowania osób prawnych” – wyjaśnia posłanka Ferreira. W spotkaniu z komisją wzięli udział przedstawiciele m.in. Amazona, Facebooka, Google, IKEA i HSBC.

Komisja złożyła wizyty w Belgii, Luksemburgu, Szwajcarii, Irlandii, Holandii i Wielkiej Brytanii. „Powitano nas ciepło, ale z chwilą, kiedy dociekaliśmy szczegółów, zasłaniano się tajemnicą” – wspomina posłanka Ferreira.


„Mogliśmy zrobić więcej, bo opór ze strony ważnych graczy – niektórych państw i Komisji Europejskiej, nie był silny, ale pomimo to nie otrzymaliśmy od Grupy ds. Kodeksu Postępowania (opodatkowanie działalności gospodarczej) wielu ważnych dokumentów, wiele było zaczernionych” – wyjaśnia poseł Theurer.


Poseł dodaje, że “agresywne planowanie podatkowe wielu państw UE podniosło ich podstawę podatkową kosztem europejskich partnerów i z negatywnymi konsekwencjami dla społeczeństwa. Niedobory podatkowe prowadzą do wzrostu obciążeń podatkowych dla innych podatników, bez względu na to, czy są pracownikami, samozatrudnionymi, urzędnikami czy przedsiębiorstwami”.


„Nie możemy pozostawić kwestii opodatkowania przedsiębiorstw w ramach, które umożliwiają państwom członkowskim konkurowanie po to, by przyciągnąć korporacje międzynarodowe i robić na tym biznes” – podkreśla posłanka Ferreira.


Poseł Theurer nazywa przyjęty raport “wysokiej jakości analizą niesprawiedliwych, bezprawnych, a częściowo nielegalnych praktyk uchylania się i unikania płacenia podatków przez określone przedsiębiorstwa międzynarodowe”. „To kamień milowy na wyboistej drodze do sprawnej regulacji umożliwiającej sprawiedliwą konkurencję podatkową w społecznej gospodarce rynkowej”.


Posłanka Fereira ma nadzieję, ze afer LuxLeaks i praca specjalnej komisji TAXE zmieni zasady gry w sposobach odpowiadania na sprawy podatkowe.