Koszty transgranicznych usług doręczania paczek w UE będą przejrzystsze 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Aby ułatwić konsumentom zakupy przez internet, Parlament Europejski chce poprawić przejrzystość cen transgranicznych usług doręczania paczek.

Dlaczego konieczne są działania UE?

Wysokie ceny przesyłek za usługi transgraniczne są jedną z głównych przeszkód dla osób kupujących online i dla sprzedawców internetowych. Stawki za paczki wysyłane z jednego kraju UE do drugiego mogą być nawet pięciokrotnie wyższe niż ceny krajowe. Poza tym występują znaczne różnice między kosztem wysyłki paczki do tego samego miejsca z różnych państw członkowskich. Na przykład wysłanie paczki o wadze 2 kg z Belgii do Włoch kosztowałoby 32,8 euro, podczas gdy przesłanie takiej samej paczki z Holandii do Włoch kosztowałoby 13 euro.

Jaki wpływ ma brak przejrzystości cen?

Brak przejrzystości cen może stanowić zachętę dla operatorów pocztowych, by pobierać wysokie opłaty bez wyraźnego związku z rzeczywistymi kosztami. To z kolei może powstrzymywać małe przedsiębiorstwa internetowe przed rozszerzeniem działalności na inne państwa Unii Europejskiej.

Brak przejrzystości utrudnia także konsumentom podejmowanie świadomych decyzji. Wysokie koszty dostawy mogą zniechęcać do zakupu towarów w innym kraju UE i stanowić barierę finansową w przypadku, gdy chodzi o przesłanie paczki do rodziny czy znajomych w innych państwie UE.

Koszty transgranicznych usług doręczania paczek w UE będą przejrzystsze / Zdjęcie: Bench Accounting, Unsplash  

W Parlamencie Europejskim

We wtorek, 13 marca, Parlament Europejski poparł rozporządzenie, które ma sprawić, że rynek transgranicznych dostaw paczek stanie się bardziej przejrzysty i konkurencyjny, a przeszkody, na jakie napotykają konsumenci i sklepy internetowe, kupując produkty online w UE, będą mniejsze.

Powyższe zasady - wraz z zakazem geoblokowania - mają wzmocnić prawa konsumentów online.

Transgraniczne usługi doręczania paczek 
  • Konsumenci i małe przedsiębiorstwa będą mieli możliwość sprawdzenia listy cen i wyszukania najlepszych ofert na specjalnej stronie internetowej. 
  • Przedsiębiorstwa świadczące usługi kurierskie będą musiały dostarczać klientom jasnych informacji na temat cen i warunków dostawy. 
  • Krajowe władze regulacyjne będą zbierać dane od firm świadczących usługi doręczania paczek w celu monitorowania rynku i oceny nieuzasadnionych wysokich taryf. 

Następne kroki

Posłowie zagwarantowali w trakcie negocjacji z państwami członkowskimi, że po wejściu w życie nowych przepisów Komisja Europejska oceni dokonane postępy i zdecyduje, czy konieczne są dalsze działania.