Blockchain: "Dążymy do tego, aby UE była wiodącym graczem" (infografika) 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Parlament Europejski podejmuje pierwsze kroki w dziedzinie regulacji technologii blockchain i technologii systemów rejestrów rozproszonych. Dowiedz się więcej z infografiki.

Infografika: Technologia łańcucha bloków - blockchain  

Technologia blockchain jest znana przede wszystkim dzięki Bitcoinowi i innym kryptowalutom. Jednak blockchain przyczynia się do zmian także w innych sektorach - od branż kreatywnych po usługi publiczne.

Posłowie chcą zapewnić, że istnieje odpowiednia polityka wspierająca rozwój technologii blockchain i innych systemów rejestrów rozproszonych oraz zapewniająca, że są one bezpieczne.

Parlamentarna Komisja Przemysłu, Badań Naukowych i Energii przegłosowała w środę, 16 maja, projekt rezolucji przygotowany przez Evę Kaili (S&D, Grecja), przewodniczącą zespołu Weryfikacji Rozwiązań Naukowych i Technologicznych (STOA), która wzywa do przyjęcia "otwartych, postępowych i przyjaznych innowacjom przepisów".

"Technologie blockchain i systemów rejestrów rozproszonych wnoszą ze sobą silny element zakłócający, który dotknie wiele sektorów. Usługi finansowe to tylko jeden z nich. W projekcie rezolucji badamy skutki wykluczenia pośrednictwa w innych sektorach, takich jak energia, opieka zdrowotna, edukacja, przemysł kreatywny, a także sektor publiczny" - wyjaśnia posłanka Eva Kaili.

Posłanka Eva Kaili  

Unia Europejska już podjęła działania związane z technoligą blockchain. W lutym 2018 roku Komisja Europejska uruchomiła Unijne Obserwatorium i Forum ds. Blockchain i do tej pory zainwestowała ponad 80 milionów euro w projekty wspierające korzystanie z blockchain. Komisja Europejska zapowiedziała, że ​​do 2020 roku przeznaczy na ten cel dodatkowo około 300 milionów euro.

Start-upy i MŚP w centrum uwagi

"Dążymy do tego, aby UE była wiodącym graczem w dziedzinie blockchain. To prawda, że ​​przedsiębiorcy są bardzo zainteresowani tą technologią. My, jako organy regulacyjne, musimy się upewnić, że wszystkie te wysiłki zostaną wzmocnione konieczną pewnością instytucjonalną i prawną. Przewodnie zasady tej rezolucji: zasady innowacji, zasady neutralności modelu biznesowego i zasady neutralności technologii stawiają start-up i małe i średnie przedsiębiorstwa w centrum" - przekonuje posłanka Kaili.

Innym problemem jest wpływ technologii na obywateli i prywatność danych. Jak mówi Kaili, wraz z rozwojem technologii, zmienia się ryzyko. "Nie jest mądrym rozwiązaniem regulować samą technologię. Trzeba raczej regulować jej zastosowania i sektory, które stosują tę technologię w swoich modelach biznesowych. Ochrona konsumentów i ochrona inwestorów są na pierwszym miejscu" - podkreśla Kaili.

Kolejne kroki

Rezolucja trafi pod głosowanie plenarne na sesji plenarnej w czerwcu.