Korzyści z globalizacji gospodarczej dla UE: fakty i liczby

Wzrost eksportu, więcej miejsc pracy, możliwości dla małych i średnich przedsiębiorstw - przeczytaj o korzyściach, jakie UE czerpie z globalizacji.

View from the height of a crowd of people. ©AP Images/European Union-EP
©AP Images/European Union-EP

Globalizacja niesie ze sobą wiele korzyści i możliwości, ale także wyzwania. Unia Europejska dąży do tego, aby wykorzystywać pozytywne aspekty globalizacji, jednocześnie zmniejszając jej negatywne skutki.



Lepsze możliwości handlowe dla europejskich firm

Polityka handlowa UE i umowy handlowe negocjowane przez UE zwiększają jej atrakcyjność jako partnera handlowego - jest największym partnerem handlowym dla 80 krajów.


W rezultacie, UE jest jednym z największych graczy w handlu międzynarodowym. Jest drugim co do wielkości eksporterem towarów na świecie (po Chinach) i trzecim co do wielkości importerem (po USA i Chinach). Ponadto UE jest numerem jeden w handlu usługami.

Więcej miejsc pracy

Globalizacja to również nowe miejsca pracy. W 2019 r., eksport poza UE wspierał 38 milionów miejsc pracy w UE, czyli 1 na 5. Również w 2019 r., polski eksport poza UE wspierał 2,3 miliona miejsc pracy w Polsce. Kolejne 761 tys. polskich pracowników pracowało na stanowiskach związanych z eksportem z innych krajów UE poza UE. Oznacza to, że 19% miejsc pracy w Polsce zależy od eksportu spoza UE.

Większość miejsc pracy związanych z eksportem jest dobrze płatna - o średnio 12% więcej niż miejsca pracy w innych obszarach gospodarki.


Wpływ globalizacji na zatrudnienie i na UE

Korzyści dla konsumentów

Import przynosi konsumentom duże korzyści z globalizacji i handlu. Umowy handlowe oznaczają, że importerzy płacą niższe cła. Dzięki wzrostowi konkurencji na rynku, ceny towarów (jak np. odzieży, smartfonów czy oprogramowania) i usług spadają, a konsumenci mają coraz większy wybór.

Szacuje się, korzyści dla przeciętnego konsumenta w UE płynące z niższych cen i większego wyboru wyniosły ok. 600 euro w 2017 roku.



Korzyści z handlu między państwami UE

Jednolity rynek wewnątrz UE usuwa bariery handlowe między krajami UE. To największy obszar gospodarczy bez barier ograniczających wolny handel na świecie - mieszka w nim prawie 450 milionów ludzi, a jego PKB wynosi ok. 14,5 bilionów euro rocznie. Szacuje się, że dzięki jednolitemu rynkowi powstało 2,8 miliona miejsc pracy.



Więcej informacji o globalizacji i UE: