Na żywo: Kobiety w Bieli po ośmiu latach odbierają Nagrodę im. Sacharowa 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Marsz Kobiet w Bieli na ulicach stolicy Kuby - Hawany © BELGA_Joe Raedle_Getty_AFP  

Osiem lat po zdobyciu parlamentarnej Nagrody im. Sacharowa na rzecz wolności myśli, kubańskie Kobiety w Bieli wreszcie będą mogły osobiście odebrać wyróżnienie z rąk przewodniczącego PE Martina Schulza. Działające na rzecz praw człowieka i wolności obywatelskich, odważne matki i żony kubańskich dysydentów, otrzymały zgodę na opuszczenie wyspy i podróż do Europy. Uroczysta ceremonia odbędzie się dziś o 17:45. Transmisja na żywo na naszej stronie.

W 2005 r. Parlament Europejski zdecydował, że za wielką odwagę i determinację w walce o poszanowanie praw człowieka, Nagrodę im. Sacharowa otrzyma kubański ruch Kobiet w Bieli. Jego przedstawicielki - matki i żony uwięzionych dysydentów nie mogły wówczas opuścić kraju, by odebrać wyróżnienie.


Uroczysta ceremonia odbędzie się w ramach wyjątkowego, wtorkowego posiedzenia komisji AFET, DEVE i DROI (spraw zagranicznych, rozwoju i praw człowieka) o 17:45 i będzie transmitowana na żywo na naszej stronie. Na 14:30 planowana jest również otwarta debata z udziałem przedstawicielek kubańskiego ruchu, a o 19:00 odbędzie się specjalna konferencja prasowa z laureatkami. Linki do transmisji znajdują się po prawej stronie.


Parlamentarna nagroda na rzecz wolności myśli przyznawana jest od 1988 r. w celu uhonorowania wybitnych jednostek lub organizacji, walczących na rzecz praw człowieka i podstawowych wolności obywateli. Nazwana została na cześć radzieckiego naukowca i dysydenta Andrieja Sacharowa, laureata Pokojowej Nagrody Nobla.