Masz ducha zwycięzcy? Szukamy kandydatów do Młodzieżowej Nagrody im. Karola Wielkiego! 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Weź udział w konkursie i dołącz do grona zwycięzców!  

Masz 16-30 lat i przygotowujesz projekt dla młodzieży, który promuje europejskie wartości? Może znasz kogoś, kto to robi? Jeśli tak, to przekaż informację: szukamy kandydatów do Młodzieżowej Nagrody im. Karola Wielkiego 2015. Trzy najlepsze pomysły nie tylko zostaną zaprezentowane na forum całej Europy, ale otrzymają też fundusze na dalszy rozwój. Nie czekaj, zgłoś się już dziś! Termin upływa 2 lutego 2015 r!

Wyróżnienie przyznawane jest przez PE oraz Fundację Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego z Akwizgranu, projektom realizowanym przez młodych ludzi, zwiększającym zrozumienie, promującym rozwój wspólnej tożsamości europejskiej i dającym praktyczny przykład Europejczyków żyjących razem we wspólnocie.


Trzy wybrane przez europejskie jury projekty, otrzymały fundusze na dalszy rozwój (5000, 3000 i 2000 euro), a laureaci odwiedzili w grudniu siedzibę Parlamentu Europejskiego. Wszyscy uczestnicy konkursu, reprezentujący 28 krajów, spotkali się w maju w Akwizgranie.


Zwycięzcy edycji 2014


Przedstawiciele trzech najlepszych projektów zostali zaproszeni do Brukseli, by spotkać się z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Spytaliśmy ich o dalsze plany i wrażenia po otrzymaniu nagrody.


Pierwsze miejsce: duński projekt podróżniczy “Our Europe”. Jego uczestnicy podróżowali po Europie przez 12 miesięcy, żyjąc u spotkanych po drodze młodych ludzi i przeprowadzając z nimi wywiady. Nagroda dała im wiele pewności siebie oraz chęci do organizacji kolejnych pomysłów.


Holenderskie młodzieżowe forum JouwDelft & Co 2012 zajęło drugie miejsce – 55 osób z całej Europy spotkało się, by przeprowadzić tygodniową “burzę mózgów” na temat zatrudnienia młodych. Liderzy projektu przygotowali później raport, który złożyli w Parlamencie Europejskim. Według nich, nagroda „namawia młodych do wyrażania własnej opinii i podejmowania działania”.


Na trzecim miejscu stanęli twórcy cypryjskiego programu szkoleniowego Employment4U. W jego skład wchodziły warsztaty i seminaria o tym, jak skutecznie szukać pracy i rozwijać zdolności przydatne na rynku. Koordynatorzy projektu zdali sobie sprawę, że młodzież nie jest w szkole odpowiednio przygotowywana i naprowadzana na właściwe ścieżki kariery. Chcieliby stać się organizacją pozarządową, która będzie prowadziła programy tego rodzaju o szerszym spektrum.


Więcej informacji w linkach po prawej stronie.

Terminy 
  • Start konkursu: 2 grudnia 
  • Koniec przyjmowania zgłoszeń: 2 lutego 2015 r. 
  • Wybór 28 krajowych projektów: 13 marca 2015 r. 
  • Wybór trzech zwycięzców: 23 kwietnia 2015 r. 
  • Ceremonia wręczenia nagród w Akwizgranie: 12 maja 2015 r.