Posłowie sprawozdawcy i ich cienie: o różnych rolach w procesie legislacyjnym

Sprawozdawcy, cienie, koordynatorzy – za tymi nazwami kryją się różne zadania, jakie posłowie mają do wykonania w procesie legislacyjnym. Co dokładnie oznaczają? Szczegóły w naszym artykule.

Posłowie sprawozdawcy i ich cienie: o różnych rolach w procesie legislacyjnym
Posłowie sprawozdawcy i ich cienie: o różnych rolach w procesie legislacyjnym

To Komisja Europejska ma prawo inicjatywy ustawodawczej w UE. To ona przygotowuje propozycje, które potem trafiają do Parlamentu.


Tu prace rozpoczynają się w komisji odpowiedzialnej za dane zagadnienie. Opinia posłów na temat danej propozycji jest zawierana w tzw. sprawozdaniu. Przygotowuje je deputowany nominowany przez komisję, nazywany zwyczajowo posłem sprawozdawcą.


Ten polityk jest odpowiedzialny za przygotowanie pierwszego szkicu sprawozdania, a także poprawek do propozycji. Do pomocy ma innych posłów i ekspertów. Sprawozdanie najpierw przyjmuje komisja, a potem trafia pod głosowanie na posiedzeniu plenarnym.


Nie zawsze łatwo znaleźć kompromis, który będzie do przyjęcia przez wszystkie grupy polityczne. Dlatego każda frakcja mianuje sprawozdawców zwanych „cieniami”, czyli posłów, którzy przyglądają się pracom nad konkretnym projektem. "Cienie" reprezentują pogląday grup politycznych na dany temat i odgrywają kluczową role w wypracowaniu kompromisu w trakcie rozmów z grupami politycznymi.


Dodatkowo w każdej komisji grupy polityczne mianują swoich koordynatorów. Te osoby są rzecznikami grupy w danej komisji i razem z koordynatorami z innych frakcji pracują nad wspólnymi decyzjami. To właśnie on jest odpowiedzialny za mobilizację posłów ze swojej frakcji przed głosowaniem i za nominację „cieni”.


Czasami komisja prosi o opinię inną komisję. W tym przypadku przygotowuje ją sprawozdawca komisji opiniodawczej.

Linki