Parlament Europejski uczcił pamięć ofiar Holocaustu 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu  

W środę, 25 stycznia, na dwa dni przed 72. rocznicą wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, posłowie do Parlamentu Europejskiego i przedstawiciele społeczności żydowskiej w Europie zebrali się Brukseli, by uczcić pamięć ofiar Holocaustu. Nazywając Holocaust „najgorszą tragedią w historii Europy”, przewodniczący PE Antonio Tajani powiedział: „Pamięć nie jest tylko aktem oddania hołdu. Pamięć jest niezbędna, jeśli chcemy uniknąć tych samych błędów”.

Przewodniczący Antonio Tajani  

Przewodniczący Tajani wyraził swoje zaniepokojenie powtarzającymi się przypadkami przestępstw z nienawiści przeciwko Żydom oraz malejącą społecznością żydowską w Europie. Tajani podkreślił wagę „pamięci o strasznych błędach przeszłości, która daje nam możliwość, by przypomnieć sobie, że Europa zawsze była zdolna do wyciągania lekcji ze swojej historii, by opierać przyszłość na wolności, demokracji i poszanowaniu praw człowieka”.

Dr Mosze Kantor, przewodniczący Europejskiego Kongresu Żydowskiego, powiedział: My, europejscy Żydzi, chcemy pozostać w Europie i być jej lojalnymi tak jak zawsze byliśmy. Liczymy, że Europa będzie nadal okazywała lojalność wobec nas, lojalność wobec idei przyszłości Żydów w Europie”.


Beate Klarsfeld, ambasador UNESCO ds. edukacji o Holocauście, która jest znana z działalności na rzecz wyjaśnienia i rozliczenia nazistowskich zbrodniarzy, mówiła o poprzedzającej Holocaust transformacji Niemiec w „nowy naród, nowe państwo, nową duszę”. Klarsfled ostrzegła przed powrotem rasizmu i ksenofobii w odpowiedzi na kryzys migracyjny.


Wśród uczestników uroczystości w Parlamencie Europejskim znaleźli się m.in. były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair, które kieruje obecnie Europejską Radą na rzecz Tolerancji i Pojednania, European Council for Tolerance and Reconciliation, rosyjskie reżyser Andriej Konczałowski, który został nagrodzony za walkę przeciwko nitoleransji i ekstremizmom poprzez swoją pracę twórczą.


Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu jest obchodzony 27 stycznia - w rocznicę wyzwolenia Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau przez wojska radzieckie w 1945 roku.