Alexander Van der Bellen: „Idea europejska jest warta wysiłku“ 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Prezydent Austrii Alexander Van der Bellen w PE  

14 lutego prezydent Austrii Alexander Van der Bellen odwiedził Parlament Europejski w Strasburgu i wygłosił formalne przemówienie na sesji plenarnej. Za cel swojej pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej Van der Bellen obrał unijne instytucje. W PE prezydent Austrii chwalił sukces Unii Europejskiej i podkreślił, że wyzwaniom, przed którymi stoi UE, można stawić czoła tylko pozostając razem. „Idea europejska jest wspaniała. Jest wyjątkowa. Jest warta wysiłku” - mówił Van der Bellen.

“Dwadzieścia lat po wejściu do Unii Europejskiej Austria jest w sercu Europy z odnoszącą sukcesy gospodarką w centrum wspólnego rynku” - mówił przewodniczący PE Antonio Tajani, witając prezydenta Austrii.


Van der Bellen ostrzegł przed konsekwencjami rosnącego nacjonalizmu i populizmu. „Żaden problem nie zostanie rozwiązany poprzez gwałcenie ludzkiej godności, odrzucenie wszystkiego, co jest inne, ograniczenie praw podstawowych, budowę nowych murów i nacjonalizm. Stworzymy jedynie nowe problemy”.


Prezydent Austrii wezwał do wzmocnienia nowej europejskiej świadomości: „Pokój w Europie jest osiągnięciem naszej cywilizacji, z którego powinniśmy być dumni i które nie powinno być lekceważone. Opierając się na tym pokoju, możemy osiągnąć dobrobyt i wzrost, którego nie mogą osiągnąć państwa działające w pojedynkę”.


Van der Bellen podkreślił potrzebę wspólnej pracy nad lepszą Europą i dodał: “Wierzę w Europę, która ze swoim systemem wartości opartym na prawie może być nadal przykładem dla całego świata”.


Prezydent zaznaczył także, że chce zachęcić proeuropejskie siły. „Można wygrać wybory, jasno popierając Unię Europejską”.


Alexander Van der Bellen


Alexander Van der Bellen został wybrany na stanowisko prezydenta Austrii 4 grudnia 2016 roku. Wystartował w wyborach jako kandydat niezależny i w drugiej turze wygrał z Norbertem Hoferem, członkiem Wolnościowej Partii Austrii. 26 stycznia 2017 roku objął urząd.


Van der Bellen urodził się w Wiedniu w 1944 roku. Jego matka była Estonką, a ojciec Rosjaninem duńskiego pochodzenia. Uciekając przed reżimem stalinowskim, trafili do Austrii jako uchodźcy. Van der Bellen, zanim zaangażował się w politykę, był profesorem ekonomii na Uniwersytecie Wiedeńskim. Od 1994 do 2012 sprawował mandat posła do Rady Narodowej, a od 1997 do 2008 był przewodniczącym Partii Zielonych.