Lutowa sesja plenarna w skrócie: CETA, Justin Trudeau, walka z terroryzmem 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Na sesji plenarnej w Strasburgu posłowie zgodzili się na zawarcie umowy handlowej (CETA) z Kanadą, a premier tego kraju Justin Trudeau wygłosił przemówienie. Na sesji wystąpił także prezydent Austrii Alexander Van der Bellen, a Parlament Europejski przyjął nowe środki walki z terroryzmem i nakreślił swojąwizję przyszłości Unii Europejskiej i jej reformy.

W środę, 15 lutego, Parlament Europejski zgodził się na zawarcie kompleksowej umowy gospodarczo-handlowej (CETA) z Kanadą. Dzięki zgodzie Parlamentu umowę będzie można tymczasowo stosować już od kwietnia.


Dzień później, w czwartek, Justin Trudeau - jako pierwszy premier Kanady, wygłosił formalne przemówienie w PE. “W CETA chodzi nie tylko o handel, import, eksport, o zyski. CETA ma na celu poprawić życie ludzi” - mówił Trudeau.


14 lutego prezydent Austrii Alexander Van der Bellen odwiedził Parlament Europejski. Za cel swojej pierwszej oficjalnej wizyty zagranicznej Van der Bellen obrał unijne instytucje. W PE prezydent Austrii chwalił sukces Unii Europejskiej i podkreślił, że wyzwaniom, przed którymi stoi UE, można stawić czoła tylko pozostając razem. „Idea europejska jest wspaniała. Jest wyjątkowa. Jest warta wysiłku” - mówił Van der Bellen.


W czwartek Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę ws. zwalczania terroryzmu. Przepisy mają na celu przeciwdziałanie terroryzmowi m.in. poprzez kryminalizację działań przygotowawczych i wzmocnienie kontroli na zewnętrznych granicach Unii Europejskiej. Tego samego dnia PE przyjął rozporządzenie wprowadzające kontrole danych wszystkich osób, które wjeżdżają na terytorium Unii lub je opuszczają będą sprawdzane w bazach danych (na przykład w bazie zgubionych i skradzionych dokumentów).


By skuteczniej walczyć ze zmianą klimatu, w środę PE przyjął zmiany w działaniu europejskiego systemu handlu emisjami. Posłowie poparli proponowane przez Komisję ograniczenie o 2,2% rocznie liczby uprawnień do emisji. Chcą też podwojenia wysokości rezerwy stabilności rynkowej w 2019, by ograniczyć nadmiar uprawnień dostępnych na rynku.


Aby dalej się rozwijać, UE musi dogłebnie się zreformować. Takie jest główne przesłanie trzech rezolucji poświęconych rozwojowi Unii Europejskiej, przyjętych w czwartek. Aby odpowiedzieć na kluczowe polityczne wyzwania, zwiększyć skuteczność swoich działań, odzyskać zaufanie obywateli i sprawić, że gospodarka strefy euro będzie bardziej odporna na wstrząsy zewnętrzne Unia Europejska musi w pierwszej kolejności w pełni wykorzystać możliwości Traktatu z Lizbony.


Potrzebne są unijne przepisy dla szybko rozwijającego się sektora robotyki, wprowadzające standardy etyczne lub ustalające odpowiedzialność prawną w sytuacji wypadku, stwierdzili posłowie w rezolucji przyjętej w czwartek.


W środę posłowie wezwali do przyspieszenia procedur autoryzacji pestycydów biologicznych, które są bezpieczniejsze dla ludzi i środowiska


We wtorek posłowie dyskutowali o sytuacji Grecji z przedstawicielami Komisji Europejskiej. W najbliższych tygodniach przedstawiciele Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (IMF) ocenią, czy Ateny wdrażają reformy, do których Grecja zobowiązała się w ramach bieżącego pakietu pomocowego. Jeśli przegląd reform nie zakończy się pozytywnie, Grecja może nie otrzymać kolejnej transzy pomocy.


Albania powinna przyspieszyć reformę wymiaru sprawiedliwości, a Bośnia i Hercegowina przezwyciężyć podziały etniczne i polityczne - posłowie stwierdzili w środę w rezolucjach oceniających postępy tych państw na drodze do członkostwa w UE.


Osoby ujawniające nieprawidłowości związane z finansami UE powinny być objęte specjalną ochroną - stwierdzili posłowie we wtorek , wzywając Komisję Europejską do przedstawienia odpowiednich przepisów.Obserwuj Parlament Europejski na Twitterze, by być na bieżąco.