Przyszłość Unii Europejskiej: reforma UE

Posłowie pracują nad sformułowaniem wizji tego, jak UE powinna się zmienić, aby stawiać czoła wyzwaniom.

NEW Photo: SEO Future of Europe
Przyszłość UE

Unia rozpoczęła przygotowania do konferencji w sprawie przyszłości Europy, która ma ustalić, co jest potrzebne, aby Wspólnota mogła jak najlepiej funkcjonować w zmieniającym się świecie. Parlament Europejski i Komisja angażowały się już w inicjatywy analizujące różne koncepcje na ten temat.

Konferencja o przyszłości Europy

Konferencja o przyszłości Europy to nowa inicjatywa, która ma pomóc ustalić, jak najlepiej przygotować UE na przyszłość. Oczekuje się, że potrwa dwa lata, obejmie przekrój społeczeństwa i da obywatelom możliwość wyrażenia swojego zdania.

W rezolucji przyjętej 15 stycznia przedstawiającej ich wizję Konferencji, posłowie stwierdzili, że to obywatele powinni nadawać ton reformom UE.

Wybuch koronawirusa opóźnił proces przygotowania konferencji. W rezolucji przyjętej 18 czerwca Parlament wezwał Radę do szybkiego przedstawienia stanowiska w sprawie kształtu i organizacji konferencji. Posłowie uważają, że konferencja powinna rozpocząć się jak najszybciej i wezwali do tego, aby głosy obywateli znalazły się w centrum dyskusji.

Parlament był pierwszą z trzech głównych instytucji UE, która zajęła stanowisko w sprawie organizacji i zakresu tego przedsięwzięcia

Co dotychczas zaproponował Parlament Europejski?

Parlament od kilku lat zastanawia się nad zmianami potrzebnymi dla UE. W ramach jednej z inicjatyw, szefowie państw i rządów UE zostali zaproszeni do PE aby omówić swoje plany dotyczące przyszłości UE z eurodeputowanymi.

W lutym 2017 r. posłowie do PE przyjęli też trzy sprawozdania przedstawiające reformy, które ich zdaniem są konieczne, by Unia miała większe możliwości skutecznego działania, bardziej prężną gospodarkę i większe zaufanie obywateli.


Sprawozdanie przygotowane przez Mercedes Bresso (S&D, Włochy) i Elmara Broka (EPL, Niemcy) dotyczyło wykorzystania możliwości, jakie daje obecny kształt UE.

Optymalne wykorzystanie możliwości, które daje traktat lizboński

Sprawozdanie przygotowane przez Guya Verhofstadta (poprzednio ALDE, obecnie Renew Europe, Belgia) dotyczyło ewentualnych zmian traktatowych, które byłyby konieczne w związku z reformami.

    Sprawozdanie przygotowane przez Reimera Böge (EPL, Niemcy) i Pervenche Berès (S&D, Francja) opisało, w jaki sposób gospodarki państw strefy euro mogą ze sobą bliżej współpracować i sprawić, że będą bardziej odporne na kryzysy.

    Dokument Komisji Europejskiej otwierający debatę

    W 2017 r. Komisja Europejska opublikowała białą księgę w sprawie przyszłości Europy.


    Ponadto, w tym samym roku Komisja opublikowała pięć dokumentów otwierających debatę o przyszłości integracji europejskiej. Każdy dokument jest dedykowany innemu tematowi: Europie socjalnej, globalizacji, unii gospodarczej i walutowej, obronności i finansom. W dokumentach przedstawiono pomysły i scenariusze na to, jaka Europa może być w 2025 r., ale bez konkretnych propozycji. Nad tymi dokumentami posłowie do PE debatowali podczas sesji plenarnych.