Przedstawiciele demokratycznej opozycji w Wenezueli odbiorą Nagrodę im. Sacharowa 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

13 grudnia przedstawiciele demokratycznej opozycji w Wenezeueli odbiorą w Strasburgu Nagrodę im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli.

Polityczne i gospodarcze zawirowania w Wenezueli

Od kilku lat Wenezuela jest pogrążona w politycznym i gospodarczym kryzysie. Rosnąca inflacja zmusza miliony Wenezuelczyków do walki o przetrwanie, zakup żywności czy leków. Ponad 120 osób zginęło od początku roku w demonstracjach ulicznych skierowanych głównie przeciwko rządowi Nicolasa Maduro, Zgromadzenie Narodowe będące pod przywództwem opozycji zostało pozbawione swoich uprawnień, a według Foro Penal Venezolano w kraju jest wciąż 300 więźniów politycznych.

Nagroda im. Sacharowa hołdem dla walki Wenezuelczyków

26 października br. przewodniczący Antonio Tajani i liderzy grup politycznych podjęli decyzję o przyznaniu tegorocznej Nagrody im. Sacharowa opozycji demokratycznej w Wenezueli: Zgromadzeniu Narodowemu (Julio Borges) i wszystkim więźniom politycznym wymienionym przez Foro Penal Venezolano (reprezentowanym przez Leopoldo Lópeza, Antonio Ledezma, Daniela Ceballosa, Yon Goicoechea, Lorenta Saleha, Alfredo Ramosa i Andreę Gonzáleza).

"Myślę, że ta nagroda, bardziej niż dla przywódców, bardziej niż dla tych więźniów politycznych, jest uznaniem każdego Wenezuelczyka. Wenezuelczyków walczących o wolność w każdym wymiarze" - podkreśla Julio Borges.

Myślę, że ta nagroda, bardziej niż dla przywódców, bardziej niż dla tych więźniów politycznych, jest uznaniem każdego Wenezuelczyka.

Julio Borges 
Udostępnij ten cytat: 

W środę, 13 grudnia, o godz. 12.00 na sesji plenarnej w Strasburgu Julio Borges, Antonio Ledezma oraz członkowie rodzin i przedstawiciele innych więźniów politycznych odbiorą Nagrodę im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli.

Transmisja ceremonii będzie dostępna na stronie internetowej i na Facebooku. Po ceremonii odbędzie się konferencja prasowa. O 16.00 zapraszamy na nasz profil na Facebooku na wywiad z przedstawicielami opozycji demokratycznej Wenezueli.

Nagroda im. Sacharowa

Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznawana jest każdego roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie.

Kandydatów mogą zgłaszać grupy polityczne Parlamentu Europejskiego lub przynajmniej czterdziestu posłów. Komisje: Spraw Zagranicznych i Rozwoju wybierają trzech finalistów, a Konferencja Przewodniczących decyduje, kto otrzyma nagrodę. W 2016 roku Nagrodę otrzymały Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar - jazydki, które przetrwały niewolę seksualną w rękach dżihadystów Państwa Islamskiego.

Procedura wyłaniania laureata Nagrody im. Sacharowa