Przedstawiciele demokratycznej opozycji w Wenezueli odebrali Nagrodę im. Sacharowa 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

W środę, 13 grudnia, przedstawiciele demokratycznej opozycji w Wenezueli odebrali w Strasburgu Nagrodę im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli.

"Nagroda jest skierowana do wszystkich Wenezuelczyków na świecie" - powiedział przewodniczący PE Antonio Tajani, wręczając wyróżnienie. Przewodniczący zauważył, że sytuacja w zakresie praw człowieka w Wenezueli pogarsza się, dlatego wezwał do "przywrócenia wolnych wyborów z udziałem wszystkich, aby naród wenezuelski mógł zdecydować o swojej przyszłości”. "W zeszły weekend prezydent Maduro w arbitralny i antydemokratyczny sposób zdecydował o tym, by zakazać głównym partiom opozycyjnym udziału w wyborach prezydenckich. Taka sytuacja nie może trwać (...). Chcemy, aby (ten - red.) kraj powrócił do demokracji, do godności i wolności" - podkreślił Tajani.

"(Nagroda im. Sacharowa - red.) stanowi uznanie dla matek, które odmawiają sobie żywności, by ratować swoje dzieci, dla dzieci grzebiących w śmieciach, aby zaspokoić głód, dla starych ludzi, którzy marnieją na śmierć z powodu braku leków. Kolejnym nagrodzonym jest młody człowieka, który wyemigrował z rozpaczy, szukając szans gdzie indziej. Podobnie jak nauczyciel walczący z ideologiczną ślepotę, trzymając się zadania wykształcenia wolnych kobiet i mężczyzn dla Wenezueli. Albo ci, którzy walczą o prawa człowieka w Wenezueli, wenezuelscy dziennikarze, którzy przez całe życie podejmują ryzyko, próbując pokazać fakty, które inni ludzie próbują przemilczeć” - mówił Julio Borges, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Wenezueli. "Głód został przekształcony w system polityczny w Wenezueli: 75% Wenezuelczyków straciło 10 kilogramów w ciągu ostatnich 12 miesięcy" - dodał Borges, wzywając do pomocy humanitarnej. Borges wezwał także UE i świat do uważnego śledzenia wyborów prezydenckich.

Przedstawiciele demokratycznej opozycji w Wenezueli w Parlamencie Europejskim  

"Zabierzemy tę nagrodę jak kwiaty na groby ponad 350 tysięcy Wenezuelczyków, których domy znajdują się w żałobie. (...) W przeciwieństwie do tych, którzy obecnie bezprawnie sprawują władzę w Wenezueli, rządząc karabinami lub bagnetami, depcząc konstytucję i prawa republiki, chcemy pokoju. Nie przychodzimy tutaj szukać zemsty, ale sprawiedliwości" - powiedział Antonio Ledezma, burmistrz Caracas i więzień polityczny, który przebywa na wygnaniu w Europie. "Ta nagroda daje nam więcej energii do dalszej walki o wartości i zasady demokracji" – dodał Ledezma.

Chcemy, aby Wenezuela powróciła do demokracji, do godności i wolności

przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani 
Udostępnij ten cytat: 

W uroczystości wzięli udział: Julio Borges, przewodniczący Zgromadzenia Narodowego, Antonio Ledezma, burmistrz Caracas oraz członkowie rodzin i przedstawiciele więźniów politycznych: Antonieta i Leopoldo López (rodzice Leopoldo Lópeza), Patricia Gutiérrez (żona Daniela Ceballosa), Yamile Saleh (matka Lorenta Saleha), José Ignacio Guédez (prawnik Alfredo Ramosa) i Alejandra González (siostra Andrei Gonzáleza).

Przewodniczący Tajani powitał również tegoroczną finalistkę Nagrody Aurę Lolitę Chavez Ixcaquic oraz Betlehem Isaak, córkę Dawita Isaaka, dziennikarza więzionego od 2001 roku, który także znalazł się w gronie tegorocznych finalistów. Tajani wezwał władze Erytrei do natychmiastowego uwolnienia Isaaka.

Nagroda im. Sacharowa hołdem dla walki Wenezuelczyków

26 października br. przewodniczący Antonio Tajani i liderzy grup politycznych podjęli decyzję o przyznaniu tegorocznej Nagrody im. Sacharowa opozycji demokratycznej w Wenezueli: Zgromadzeniu Narodowemu (reprezentowanemu przez Julio Borgesa) i wszystkim więźniom politycznym wymienionym przez Foro Penal Venezolano (reprezentowanym przez Leopoldo Lópeza, Antonio Ledezma, Daniela Ceballosa, Yon Goicoechea, Lorenta Saleha, Alfredo Ramosa i Andreę Gonzáleza).

Od kilku lat Wenezuela jest pogrążona w politycznym i gospodarczym kryzysie. Rosnąca inflacja zmusza miliony Wenezuelczyków do walki o przetrwanie, zakup żywności czy leków. Ponad 120 osób zginęło od początku roku w demonstracjach ulicznych skierowanych głównie przeciwko rządowi Nicolasa Maduro, Zgromadzenie Narodowe będące pod przywództwem opozycji zostało pozbawione swoich uprawnień, a według Foro Penal Venezolano w kraju jest wciąż 300 więźniów politycznych.

Nagroda im. Sacharowa

Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 r. Nagroda im. Sacharowa na rzecz Wolności Myśli przyznawana jest każdego roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie.

Kandydatów mogą zgłaszać grupy polityczne Parlamentu Europejskiego lub przynajmniej czterdziestu posłów. Komisje: Spraw Zagranicznych i Rozwoju wybierają trzech finalistów, a Konferencja Przewodniczących decyduje, kto otrzyma nagrodę. W 2016 roku Nagrodę otrzymały Nadia Murad Basee Taha i Lamiya Aji Bashar - jazydki, które przetrwały niewolę seksualną w rękach dżihadystów Państwa Islamskiego.

Procedura wyłaniania laureata Nagrody im. Sacharowa  

30 lat Nagrody im. Sacharowa

W tym roku Nagroda im. Sacharowa została przyznana już po raz trzydziesty. Z tej okazji Parlament Europejski przygotował we współpracy z Magnum Photos wystawę zdjęć pt. "Oni bronią naszych wolności - 30 lat Nagrody im. Sacharowa" ("They Defend our Freedoms - 30 years of the Sakharov Prize") poświęconą codziennemu życiu aktywistów na rzecz praw człowieka z Tunezji, Kambodży, Etiopii oraz Bośni i Hercegowiny. Wystawę otwarto we wtorek, 12 grudnia w Parlamencie Europejskim. W 2018 roku wystawa odwiedzi szereg europejskich miast, w tym Warszawę.