Lutowa sesja plenarna w skrócie: Geoblokowanie, podział miejsc w PE, reforma ETS 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Zakaz geoblokowania w sprzedaży online, nowy podział miejsc w UE po Brexicie i reforma ETS - to niektóre z tematów lutowej sesji plenarnej. Przeczytaj nasze podsumowanie i obejrzyj wideo.

Zakaz geoblokowania w sprzedaży online

We wtorek posłowie przyjęli przepisy zakazujące nieuzasadnionego geoblokowania, które sprawią, że klienci robiący zakupy przez internet w innych państwach UE uzyskają szerszy dostęp do produktów i usług.

Więcej informacji w komunikacie prasowym.

Reforma systemu handlu emisjami

We wtorek posłowie przyjęli przepisy, które mają na celu reformę unijnego systemu handlu emisjami (ETS). Przepisy mają na celu doprowadzić do wzrostu cen pozwoleń na emisję w sektorze przemysłowym oraz do zachęcenia do inwestowania w niskoemisyjne innowacje.

Więcej informacji w komunikacie prasowym.

Debata o przyszłości Unii z premierem Chorwacji

We wtorek posłowie debatowali o przyszłości UE z premierem Chorwacji Andrejem Plenkowićem. Opowiadając się za pogłębieniem integracji premier zadeklarował, że Chorwacja jest gotowa do przyjęcia wspólnej europejskiej waluty.

Debata była drugą z serii debat między szefami państw lub rządów UE a posłami na temat przyszłości Unii Europejskiej. Debaty te będą kontynuowane w 2018 roku.

Więcej informacji w komunikacie prasowym.

Premier Chorwacji wygłosił przemówienie w Parlamencie Europejskim  

Podział miejsc w PE po 2019 roku

W środę Parlament Europejski przyjął propozycję podziału mandatów między poszczególne państwa członkowskie po opuszczeniu UE przez Zjednoczone Królestwo i po wyborach w 2019 roku. Posłowie chcą zmniejszyć liczbę z 751 do 705. Jednocześnie odrzucili możliwość utworzenia europejskich list wyborczych.

Więcej informacji w komunikacie prasowym.

Wybór szefa Komisji Europejskiej w 2019 roku

W środę Parlament Europejski stwierdził rezolucji, że jest gotów odrzucić każdego kandydata na przewodniczącego Komisji, który nie uzyska nominacji którejś z europejskich partii politycznych przed wyborami do PE w 2019 r.

Więcej informacji w komunikacie prasowym.

Postawić tamę obrzezaniu kobiet

Przy okazji przypadającego 6 lutego Międzynarodowego Dnia Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Żeńskich Narządów Płciowych posłowie powtórzyli wezwanie do zaprzestania tej barbarzyńskiej praktyki na całym świecie.

Bałkany Zachodnie

We wtorek posłowie dyskutowali o nowej strategii UE wobec Bałkanów Zachodnich. 6 lutego 2018 roku Komisja Europejska opublikowała dokument strategiczny w sprawie rozszerzenia, w którym podaje 2025 r. jako przybliżoną datę przystąpienia Serbii i Czarnogóry do Unii Europejskiej. Tego samego dnia przedstawiciele KE dyskutowali o strategii z posłami podczas debaty plenarnej w Strasburgu. Posłowie z zadowoleniem przyjęli strategię, ale podkreślili również potrzebę reform na Bałkanach Zachodnich.

Zmiana czasu

W czwartek posłowie wezwali w rezolucji do przeprowadzenia dogłębnej oceny zmiany czasu dokonywanej dwa razy do roku i - jeśli to konieczne - do zmiany przepisów.

Turcja

Tego samego dnia posłowie przyjęli rezolucję potępiającą aresztowania dziennikarzy, aktywistów i innych obywateli sprzeciwiających się tureckiej ofensywie militarnej przeciwko kontrolowanej przez Kurdów enklawie Afrin w Syrii.

Autoryzacja pestycydów pod lupą posłów

W czwartek posłowie przyjęli mandat komisji specjalnej, której zdaniem będzie zbadanie procesu autoryzacji stosowania pestycydów w Unii Europejskiej. W skład komisji wchodzi 30 posłów, a jej mandat wynosi 9 miesięcy. Więcej informacji.

Odwołanie Ryszarda Czarneckiego z funkcji wiceprzewodniczącego PE

W środę kadencja Ryszarda Czarneckiego jako wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego została wygaszona ponieważ dopuścił się „poważnego uchybienia”.

Więcej informacji w komunikacie prasowym.