Nowy unijny rejestr lobbystów: “Obywatele mają prawo oczekiwać przejrzystości”

Parlament Europejski prowadzi negocjacje z Komisją Europejską i Radą w sprawie zmian w unijnym rejestrze przejrzystości, które mają sprawić, że będzie bardziej przejrzysty. Obejrzyj wideo.

UE nalega na obowiązkowy rejestr przejrzystości w Europie

Negocjacje między trzema instytucjami rozpoczęły się w kwietniu 2018 roku - ich celem jest ustanowienie obowiązkowego rejestru przejrzystości, który obejmie nie tylko Parlament Europejski i Komisję Europejską, ale także Radę (państwa członkowskie).

Od 2011 roku Parlament Europejski i Komisja Europejska prowadzą wspólnie publiczny rejestr służący przejrzystości - przedtem obie instytucje prowadziły osobne rejestry (Parlament prowadził swój od 1995 roku). Rejestr ma ma udzielać odpowiedzi na pytania o to, jakie interesy są reprezentowane, kto je reprezentuje i jakim dysponuje budżetem.

Od 2014 roku Rada oddelegowuje obserwatora do wspólnego sekretariatu zajmującego się bieżącą administracją rejestru.

Sprawdź naszą infografikę na temat lobbingu w Unii Europejskiej.

“Tworzymy prawo dla obywateli. Dlatego mają oni prawo oczekiwać przejrzystości z naszej strony” - podkreśla wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Sylvie Guillaume (S&D, Francja), która wraz przewodniczącą Komisji Spraw Konstytucyjnych Danutą Hubner (EPL, Polska) reprezentuje w negocjacjach Parlament Europejski.

Zmiany mają sprawić, że proces decyzyjny w Unii Europejskiej będzie jeszcze bardziej otwarty dla opinii publicznej. To - zdaniem posłanki Hübner - powinno pomóc w budowaniu publicznego zaufania do tego procesu. „Obywatele, jeśli wiedzą więcej o tym, jak funkcjonuje Europa, mogą rozwinąć poczucie odpowiedzialności za nią” - przekonuje Hübner.

Obejrzyj wideo powyżej i dowiedz się więcej o rejestrze.

Więcej informacji