Majowa sesja plenarna w skrócie: Pracownicy delegowani, antydumping, przyszłość Europy 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Zmiany w dyrektywie o pracownikach delegowanych, nowe środki przeciwko dumpingowi i debata o przyszłości Europy - to niektóre z tematów sesji plenarnej. Przeczytaj podsumowanie.

Pracownicy delegowani czasowo do pracy w innym państwie UE otrzymają takie same wynagrodzenia za tą samą pracę w tym samym miejscu - zgodnie z nowelizacją przepisów przyjętą przez Parlament Europejski we wtorek, 29 maja. Zmiany mają zapewnić lepszą ochronę delegowanych pracowników oraz uczciwą konkurencję.

Więcej informacji w komunikacie prasowym.

UE będzie mogła nakładać wyższe cła na towary importowane z krajów trzecich po zaniżonych lub subsydiowanych cenach, a dochodzenia antydumpingowe będą znacznie krótsze - dzięki przepisom przyjętym przez Parlament Europejski w środę, 30 maja. Zdaniem sprawozdawcy - posła Christofera Fjellnera nowe przepisy to "nowoczesny sposób radzenia sobie z nieuczciwymi praktykami handlowymi".

Więcej informacji w komunikacie prasowym.

We wtorek posłowie debatowali o tym, jak UE powinna odpowiedzieć na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa wprowadzającej nowe cła na import stali i aluminium.

W środę posłowie dyskutowali z premierem Luksemburga Xavierem Bettelem o przyszłości Europy.

Więcej informacji w komunikacie prasowym.

W środę Parlament Europejski odniósł się w rezolucji do propozycji wieloletniego budzetu UE po 2021 roku przedstawionego przez Komisję Europejską. Posłowie chcą finansowania UE adekwatnego do nowych wyzwań, takich jak bezpieczeństwo i migracja, i do wcześniejszych celów politycznych, takich jak rozwój regionalny i Erasmus+. 

Więcej informacji w komunikacie prasowym.

W środę posłowie przyjęli rezolucję o przyszłości wspólnej polityki rolnej. Polityka rolna w UE po 2020 powinna być inteligentniejsza, prostsza, bardziej zrównoważona, ale również odpowiednio finansowana i prawdziwie wspólna, uważają posłowie.

Więcej informacji w komunikacie prasowym.

W środę Parlament Europejski przyjął sprawozdanie, w którym ostrzega, że strefa Schengen znajduje się pod ogromną presją i zaleca państwom członkowskim wzajemne zaufanie do jej funkcjonowania, solidarność i współpracę. "Jeśli Schengen zginie, zniknie Europa obywateli" - ostrzega poseł sprawozdawca Carlos Coelho (EPL, Portugalia).

Więcej informacji w komunikacie prasowym.

Posłowie chcą, by dyrektywa ws. ekoprojektu obejmowała nie tylko kryteria energooszczędności urządzeń takich jak lodówki czy kuchenki, ale także możliwości ich naprawy i recyklingu. Parlament Europejski chce, by ekoprojekt dotyczył także telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych.

Posłowie chcą stworzenia prawnych, technicznych i operacyjnych przeszkód, które uczynią manipulowanie przy licznikach albo niemożliwym, albo tak czasochłonnym, trudnym i kosztownym, że przestanie się ono opłacać.