Finaliści Nagrody im. Sacharowa za Wolność Myśli za 2018 rok 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Ołeh Sencow, 11 organizacji pozarządowych chroniących praw człowieka i ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym i Nasser Zefzafi - to finaliści Nagrody im. Sacharowa za Wolność Myśli 2018.

Finaliści Nagrody im. Sacharowa za Wolność Myśli za 2018 rok  

9 października finalistów wyłoniły dwie komisje parlamentarne: Komisja Spraw Zagranicznych i Komisja Rozwoju. 25 października Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego wybierze laureata Nagrody.

Oto finaliści:

Ołeh Sencow

Ukraiński reżyser skazany na 20 lat łagru za “terrorystyczny spisek” przeciwko de facto rosyjskiej władzy na Krymie. Od maja 2018 roku Sencow prowadzi protest głodowy.

11 organizacji pozarządowych chroniących praw człowieka i ratujących migrantów na Morzu Śródziemnym

Od 2015 roku organizacje pozarządowe w Unii Europejskiej podejmują operacje na Morzu Śródziemnym, poszukując i ratując migrantów, którzy próbują przedostać się do Unii.

Nasser Zefzafi

Lider Hiraku - ruchu sprzeciwu działającego w regionie Rif w Maroku. Hirak walczy z korupcją, uciskiem i nadużyciami władzy. Zefzafi został aresztowany w maju 2017 roku i skazany na 20 lat więzienia za “spisek przeciwko bezpieczeństwu państwa”.

Kolejne kroki

25 października Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego (przewodniczący PE oraz szefowie grup politycznych w PE) wybierze laureata Nagrody. Uroczystość wręczenia Nagrody odbędzie się 12 grudnia w Strasburgu.

Nagroda im. Sacharowa

Ustanowiona przez Parlament Europejski w 1988 roku Nagroda im. Sacharowa za Wolność Myśli przyznawana jest co roku wybitnym aktywistom walczącym o prawa człowieka na całym świecie. Nagrodę ustanowiono na cześć rosyjskiego fizyka i dysydenta Andrieja Sacharowa. W 2018 roku mija 30 lat od ustanowienia Nagrody.

W 2017 roku Nagrodę im. Sacharowa za Wolność Myśli otrzymała opozycja demokratyczna w Wenezueli.