Wybory europejskie 2019: co dalej? (infografika) 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Co stanie się teraz, gdy zostali wybrani posłowie do Parlamentu? Dowiedz się więcej z naszej infografiki.

Od 23 do 26 maja, obywatele Unii Europejskiej zagłosowali w wyborach europejskich i wybrali 751 posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy będą ich reprezentować przez następne pięć lat. To ci posłowie wybiorą m.in. następnego Przewodniczącego Komisji Europejskiej i zatwierdzą całą Komisję Europejską.


Przed pierwszą sesją plenarną Parlamentu nowej kadencji 2 lipca, posłowie do PE muszą zadecydować czy lub do której grupy politycznej dołączą. W Parlamencie poprzedniej, ósmej kadencji było 8 grup politycznych.


Podczas pierwszej sesji plenarnej, posłowie wybiorą Przewodniczącego Parlamentu i 14 Wiceprzewodniczących.


Tymczasem, Europejskie partie polityczne wybrały już głównych kandydatów na stanowisko Przewodniczącego Komisji Europejskiej. Po wyborach do Parlamentu Europejskiego, biorąc pod uwagę ich wyniki, przywódcy UE zaproponują kandydata na stanowisko Przewodniczącego Komisji. Parlament oświadczył, że nie zaakceptuje kandydata, który nie wziął udziału w procedurze głównych kandydatów.


Głosowanie w Parlamencie nad wyborem nowego Przewodniczącego Komisji Europejskiej jest planowane na drugą sesję plenarną w lipcu (15-18 lipca).


Następnie kraje członkowskie UE zgłoszą kandydatów na komisarzy, we współpracy z nowym Przewodniczącym Komisji.


Kandydaci na komisarzy zostaną przesłuchani przez komisje parlamentarne zajmujące się ich przyszłym portfolio, a następnie posłowie do PE zagłosują nad zatwierdzeniem całej Komisji na posiedzeniu plenarnym.


Inauguracja nowej Komisji Europejskiej powinna nastąpić 1 listopada.


PL_EE19_timeline