Wybory 2019: najwyższa frekwencja od 20 lat 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Wyniki wyborów europejskich 2019  

Po wyborach europejskich, w których frekwencja wzrosła, posłowie sfinalizowali grupy polityczne w PE. Teraz wybiorą następnego Przewodniczącego lub Przewodniczącą Komisji Europejskiej.

Frekwencja


Tym razem prawie 51% obywateli UE uprawnionych do głosowania wzięło udział w wyborach europejskich - to najwyższy wynik od 20 lat. To też pierwszy wzrost ogólnoeuropejskiej frekwencji od pierwszych bezpośrednich wyborów do Parlamentu Europejskiego w 1979 roku.


Frekwencja wzrosła w 21 krajach, z czego w siedmiu o ponad 10 punktów procentowych. Największy wzrost frekwencji nastąpił w Polsce - wzrosła o blisko 22 punkty procentowe, z 23,83% w 2014 r. do 45,68%. Dane nt frekwencji są dostępne tutaj.


Relację z wyborów można przeczytać na naszej relacji na żywo.

Wyniki


Dokładne informacje na temat wyników wyborów europejskich znajdują się na naszej stronie z wynikami.


Grupy polityczne


Po wyborach, nowo wybrani posłowie musieli zdecydować, do jakiej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim się przyłączyć lub jaką grupę stworzyć. Grupy polityczne składają się z parlamentarzystów z różnych krajów, reprezentujących zbliżone poglądy polityczne. Jak widać na grafice z wynikami wyborów, na ten moment posłowie utworzyli siedem grup politycznych.


Grupy polityczne mają swoje przywileje, takie jak większy wpływ i więcej czasu na przemówienia. Ale muszą też spełnić pewne wymagania - aby utworzyć grupę polityczną, potrzeba 25 posłów z co najmniej 7 krajów członkowskich.


Zobacz najczęściej zadawane pytania o grupach politycznych.


Główni kandydaci

Europejskie partie polityczne przedstawiły kandydatów na stanowisko Przewodniczącego Komisji Europejskiej przed wyborami europejskimi. Główny kandydat nominowany przez Radę Europejską i będący w stanie uzyskać większość w Parlamencie zostanie wybrany na Przewodniczącego Komisji Europejskiej poprzez głosowanie w Parlamencie.


Procedurę głównych kandydatów po raz pierwszy zastosowano w 2014 r. do wyboru obecnego Przewodniczącego Komisji, Jean-Claude’a Junckera. O głównych kandydatach używa się czasem niemieckiego określenia „Spitzenkandidaten”.


Biorąc pod uwagę wyniki wyborów europejskich, główni kandydaci będą teraz próbowali uzyskać większość w Parlamencie dla poparcia swojej kandydatury.