Siedem grup politycznych w Parlamencie Europejskim

Parlament Europejski liczy 705 posłów i posłanek. Dowiedz się więcej o siedmiu grupach politycznych, do których należą.

elections results_16-02-2023
Podział miejsc według grup politycznych (stan na 16 lutego 2023 r.).

Posłowie do Parlamentu Europejskiego organizują się w grupy polityczne, skupiające posłów z różnych państw na podstawie ich przynależności politycznej.


Według regulaminu Parlamentu Europejskiego, grupa polityczna może zostać utworzona, jeśli składa się z co najmniej 23 posłów wybranych w co najmniej jednej czwartej państw członkowskich (czyli w co najmniej siedmiu). Poseł lub posłanka mogą należeć do tylko jednej grupy politycznej, ale mogą też zdecydować, że nie będą należeć do żadnej; tacy posłowie są określani jako „niezrzeszeni” lub NI (od francuskiego „non-inscrits”). Obecnie, 45 posłów w Parlamencie nie zdecydowało się dołączyć do grup politycznych.


Posłowie mogą tworzyć grupy polityczne w każdym momencie trwania kadencji Parlamentu. W tej chwili w Parlamencie istnieje siedem grup politycznych.


Grupy polityczne cieszą się pewnymi przywilejami - odgrywają ważną rolę w ustalaniu porządku obrad Parlamentu, otrzymują więcej czasu na przemówienia podczas debat, mają więcej przestrzeni biurowej, więcej personelu i więcej funduszy na organizowanie spotkań i rozpowszechnianie informacji. Decydują również o składzie komisji parlamentarnych i delegacji.


Oto spis grup politycznych w obecnej kadencji Parlamentu (stan na 16 lutego 2023 r.), od największej do najmniejszej:


Grupa polityczna

Przewodniczący lub współprzewodniczący

Liczba członków

EPP: Grupa Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci)

Manfred Weber (Niemcy). To jego czwarta kadencja w Parlamencie Europejskim. Jest przewodniczącym grupy od 2014 roku.

176

S&D: Grupa Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim

Iratxe García (Hiszpania). Posłanka do PE od 2004 roku.

144

Grupa Renew Europe

Stéphane Séjourné (France). Rozpoczął swoją pierwszą kadencję w PE w 2019 roku.

102

Greens/EFA: Grupa Zielonych / Wolne Przymierze Europejskie

Współprzewodniczący: Terry Reintke (Niemcy), posłanka do PE od 2014 r. i współprzewodnicząca Grupy od 2022 r., oraz Philippe Lamberts (Belgia), poseł do PE od 2009 r. i współprzewodniczący Grupy od 2014 r.

71

ID: Tożsamość i Demokracja

Marco Zanni (Włochy). Poseł do PE od 2014 r.

64

ECR: Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy

Współprzewodniczący: Ryszard Legutko (Polska) i Nicola Procaccini (Włochy). Poseł Legutko jest europosłem od 2009 r. i współprzewodniczącym grupy od 2017 r. Poseł Procaccini został europosłem w 2019 r. i współprzeownidczącym w 2023 roku.

64

Lewica

Manon Aubry (Francja), posłanka do PE od 2019 r., oraz Martin Schirdewan, poseł do PE od 2017 r.

38



Po wyborach europejskich, które odbyły się w maju 2019 r., w Parlamencie zasiadało 751 posłów, ponieważ nie doszło jeszcze do brexitu, który nastąpił pod koniec stycznia 2020 roku. Zobacz, jak wyglądał wtedy Parlament na naszej stronie z wynikami wyborów.