Jak Parlament zatwierdza Komisję Europejską (infografika) 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Obywatele Europy wybrali swoich przedstawicieli do PE, którzy teraz podczas serii przesłuchań ocenią kandydatów na komisarzy. Dowiedz się więcej.

Demokracja w działaniu


Ponad 200 000 000 Europejczyków zagłosowało w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r., dając nowemu Parlamentowi Europejskiemu mocny mandat demokratyczny. Wybory były początkiem cyklicznych zmian w instytucjach europejskich, których ostatnim krokiem jest powołanie organu wykonawczego UE - Komisji Europejskiej.


Nowy zespół komisarzy powinien objąć swój urząd 1 listopada. Jednak dojdzie do tego wyłącznie jeśli Parlament Europejski zatwierdzi skład Komisji podczas głosowania plenarnego. Przed podjęciem tej decyzji, dającej Komisji potrzebną jej legitymację demokratyczną, posłowie spotkają się z każdym kandydatem i kandydatką na komisarza, aby zadać im serię pytań podczas publicznych przesłuchań, nazywanych również 'wysłuchaniami'.


Dowiedz się więcej o tym procesie z infografiki poniżej.

Jak wybierana jest Komisja Europejska  

Czy komisarze spełnią oczekiwania Europejczyków?


Przesłuchania mają na celu zbadanie kompetencji i umiejętności proponowanych komisarzy. Posłowie będą sprawdzać nie tylko osobiste cechy kandydatów, ale także ich pomysły na rozwój obszaru, za który mają być odpowiedzialni.


Uzyskanie pozytywnej oceny Parlamentu nie jest czystą formalnością. W 2014 r., Słowenka Alenka Bratušek nie była w stanie przekonać posłów do swojej kandydatury, więc zrezygnowała z ubiegania się o stanowisko. Kandydatka z Bułgarii Rumiana Jeleva wycofała swoją kandydaturę w 2010 r. po trudnym przesłuchaniu w Parlamencie.


Nowo wybrana Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła już listę kandydatów na komisarzy wraz z proponowanym podziałem obszarów odpowiedzialności - polskim kandydatem jest Janusz Wojciechowski, który ma być odpowiedzialny  za tekę „Rolnictwo”.


Wysłuchania mają się rozpocząć pod koniec września.

 

Dowiedz się więcej na naszej stronie o wysłuchaniach.