Nagroda im. Sacharowa 2019: nominacje 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Andriej Sacharow z żoną Jeleną Bonner © Yury Rost  

Przeczytaj o tegorocznych nominowanych do Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli przyznawanej przez Parlament Europejski.

Parlament przyznaje Nagrodę im. Sacharowa co roku, aby wyróżnić wyjątkowe osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności. W 2018 r. nagrodę otrzymał Ołeh Sencow.


Nominacje do nagrody im. Sacharowa mogą zgłaszać grupy polityczne i/lub grupy co najmniej 40 posłów do PE.


Nominacje do Nagrody im. Sacharowa 2019 za wolność myśli to:


Nominacje

Zgłaszający

Aleksiej Nawalny

EPL

Marielle Franco; Claudelice Silva dos Santos; Wódz Raoni

S&D i GUE

Ilham Tohti

Renew Europe. Nominację wspierają też: Phillip Bennion, Ilhan Kyuchyuk, Reinhard Bütikofer i 58 innych posłów.

Jean Wyllys; Marielle Franco (pośmiertnie)

Zieloni/EFA. Nominację wspierają też: Terry Reintke, Tanja Fajon i 43 innych posłów.

grupa The Restorers

EKR

Aleksiej Nawalny, rosyjski prawnik i działacz polityczny. W 2011 r. został aresztowany po raz pierwszy za udział w demonstracji przed Dumą Państwową. Zajął drugie miejsce w wyborach na burmistrza Moskwy w 2013 roku. W 2017 r. opublikował raport atakujący korupcję polityczną i krytykujący prezydenta Władimira Putina i jego politycznych sojuszników. To było przyczyną zorganizowania wieców antykorupcyjnych w wielu rosyjskich miastach, które doprowadziły do aresztowania ponad 1000 demonstrantów, w tym Nawalnego. Władze uniemożliwiły mu start w wyborach prezydenckich w 2018 roku. Był trzykrotnie więziony w 2018 i 2019 r. za naruszenie surowych rosyjskich przepisów dot. protestów.

 

Marielle Franco, brazylijska działaczka polityczna i obrończyni praw człowieka, brutalnie zamordowana w marcu 2018 roku. Ta ciemnoskóra, biseksualna aktywistka urodzona w faweli, znana była ze stawania w obronie praw człowieka ciemnoskórych młodych ludzi, kobiet, mieszkańców faweli i osób LGBTI. Często zgłaszała także pozasądowe egzekucje i inne naruszenia praw człowieka przez funkcjonariuszy policji i państwowe siły bezpieczeństwa. Sprawa jej zabójstwa pozostaje otwarta.


Claudelice Silva dos Santos, brazylijska ekolog i obrończyni praw człowieka, która została aktywistką po tym, jak jej brat i szwagierka zostali brutalnie zabici za ich wysiłki w walce z wycinką lasów deszczowych Amazonii. Jest znana ze swojego sprzeciwu wobec nielegalnych handlarzy drewnem, ranczerów i producentów węgla działających w regionie Praia-Alta Piranheira, odległej osadzie w Amazonii.


Raoni Metuktire, znany też jak Wódz Raoni: symbol walki z wycinką lasów w Amazonii. Jest jednym z wielkich przywódców ludu Kayapo, osiadłego w sercu Amazonii, i poświęcił swoje życie walce o prawa rdzennych mieszkańców i ochronę Amazonii.


Ilham Tohti, ujgurski ekonomista walczący o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach. Jest orędownikiem dialogu i zwolennikiem wdrażania prawa o regionalnej autonomii w Chinach. W 2014 r. został skazany na dożywocie pod zarzutem separatyzmu. Mimo to pozostaje głosem umiaru i pojednania. Od 2017 r. ponad milion Ujgurów znalazło się w obozach internowania.


Jean Wyllys, brazylijski obrońca praw człowieka, dziennikarz, wykładowca i polityk. W 2010 r. dostał się do brazylijskiego parlamentu (z ramienia partii P-SOL). Był pierwszym działaczem gejowskim, który został parlamentarzystą. Podczas swoich dwóch kadencji zaproponował przepisy dotyczące równego małżeństwa cywilnego, legalizacji aborcji, uregulowania prostytucji, prawa tożsamości płciowej, humanitarnego porodu, legalizacji marihuany i szkół wolnych od uprzedzeń. W styczniu 2019 r., pomimo ponownego zdobycia mandatu, nie objął urzędu i opuścił Brazylię, ponieważ grożono mu śmiercią. Mieszka w Europie i podróżuje po świecie, potępiając łamanie praw człowieka w swoim kraju oraz regresywną politykę skrajnie prawicowego rządu prezydenta Jaira Bolsonaro.


The Restorers, grupa pięciu uczennic z Kenii - Stacy Owino, Cynthia Otieno, Purity Achieng, Mascrine Atieno i Ivy Akinyi - które opracowały i-Cut, aplikację pomagającą dziewczynom radzić sobie z okaleczaniem żeńskich narządów płciowych. Aplikacja ułatwia młodym kobietom szukanie pomocy, znalezienie centrum ratowniczego lub zgłoszenie procedury władzom. Okaleczanie żeńskich narządów płciowych jest uznawane przez społeczność międzynarodową za naruszenie praw człowieka. Ponad 200 milionów żyjących dziś dziewcząt i kobiet stało się jego ofiarami. Każdego roku zagrożone są ponad trzy miliony dziewcząt.


Co teraz


Na podstawie oficjalnych nominacji, komisja spraw zagranicznych i komisja rozwoju PE zagłosują na trzech finalistów. Następnie Konferencja Przewodniczących, w skład której wchodzą Przewodniczący Parlamentu Europejskiego i liderzy grup politycznych, wybierze laureata.

Harmonogram 
  • 30 września: oficjalna prezentacja listy kandydatów do nagrody przez komisję spraw zagranicznych i komisję rozwoju oraz podkomitet ds. praw człowieka. 
  • 8 października: komisja spraw zagranicznych i komisja rozwoju wybierają trzech finalistów. 
  • 24 października: Konferencja Przewodniczących ogłasza zwycięzcę. 
  • 18 grudnia: ceremonia wręczenia Nagrody im. Sacharowa w Strasburgu.