Parlament Europejski w 2019 r.: intensywne prace legislacyjne i nowa kadencja 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Wieczór wyborczy przed Parlamentem Europejskim w Brukseli  

Wybory europejskie w maju podzieliły rok Parlamentu na dwie części: w pierwszej, posłowie skupili się na przyjmowaniu przepisów, a w drugiej na rozpoczęciu nowej kadencji.

Ważne przepisy

W pierwszych miesiącach roku posłowie do PE intensywnie pracowali, aby przed majowymi wyborami europejskimi zdążyć zatwierdzić wiele nowych przepisów, dotyczących m.in. tworzyw sztucznych, bezpieczeństwa drogowego i praw autorskich.


Parlament zatwierdził wymogi dotyczące dalszej redukcji emisji gazów cieplarnianych z nowych samochodów osobowych i dostawczych oraz ciężarówek.


Posłowie poparli również zakaz sprzedaży od 2021 r. plastikowych produktów jednorazowego użytku, takich jak sztućce, talerzyki i słomki, aby zmniejszć ilość plastikowych śmieci na plażach i w morzach.


W kwietniu posłowie zagłosowali za zwiększeniem bezpieczeństwa na drogach: od 2022 r. we wszystkich nowych pojazdach będą musiały być zainstalowane systemy bezpieczeństwa zapobiegające wypadkom drogowym, takie jak inteligentne dostosowanie prędkości.


Parlament przez cały rok uważnie śledził rozwój sytuacji wokół Brexitu i zatwierdził szereg środków łagodzących skutki ewentualnego wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE bez porozumienia.


Posłowie zadbali również o nasze granice, przegłosowując wzmocnienie Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej poprzez przyznanie jej 10 000 funkcjonariuszy do 2027 roku.

Nowa dyrektywa o prawach autorskich przyjęta przez Parlament ma na celu ochronę praw twórców i wydawców wiadomości w internecie.


Parlament zajął się też sytuacją osób niepełnosprawnych i starszych - przyjęty europejski akt w sprawie dostępności ułatwia im dostęp do różnych usług i produktów, takich jak bankomaty, smartfony i automaty biletowe.

Posłowie zatwierdzili również przepisy gwarantujące ogólnounijną ochronę ‘sygnalistów’ ujawniających naruszenia prawa UE.

Parlament Europejski zablokował też projekt przepisów przygotowany przez KE dotyczący ochrony pszczół przed pestycydami, bo został on osłabiony przez państwa członkowskie.Nowy Parlament i nowa Komisja

W majowych wyborach europejskich odnotowano najwyższą frekwencję od 20 lat - więcej niż połowa uprawnionych skorzystała ze swojego prawa do głosowania. Dzięki wyborom europejskim mamy teraz nowy Parlament Europejski i nową Komisję Europejską.

W lipcu, posłowie wybrali Davida Sassoliego na Przewodniczącego Parlamentu i Ursulę von der Leyen na następną Przewodniczącą Komisji Europejskiej.

Podczas publicznych wysłuchań kandydatów na komisarzy jesienią, posłowie do PE mogli ocenić, czy są to odpowiedni kandydaci na proponowane stanowiska w organie wykonawczym UE. Troje kandydatów nie uzyskało poparcia posłów, więc zaproponowano inne kandydatury. Cały zespół komisarzy został ostatecznie zatwierdzony podczas głosowania na posiedzeniu plenarnym w listopadzie.Nagrody

Parlament przyznał tegoroczną Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli Ilhamowi Tohtiemu, uwięzionemu aktywiście walczącemu o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach.

Zwycięzca zeszłorocznej nagrody, ukraiński reżyser Ołeh Sencow, mógł ją wreszcie osobiście odebrać w Parlamencie w listopadzie po tym, jak zwolniono go z rosyjskiego więzienia w ramach umowy o wymianie więźniów.

Nagrodę Filmową LUX 2019 Parlamentu Europejskiego wygrał film „Bóg istnieje, a jej imię to Petrunia” w reżyserii Teony Mitevskiej.