Infografika: dowiedz się więcej o nowej Komisji Europejskiej 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

W nowo wybranej Komisji Europejskiej zasiada więcej kobiet niż kiedykolwiek, a jej członkowie to doświadczeni politycy. Dowiedz się więcej z naszej infografiki.

Fakty o nowej Komisji Europejskiej  

W nowym zespole komisarzy UE, wybranym przez Parlament Europejski 27 listopada, jest 12 kobiet. Dla porównania, gdy poprzednia KE pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera obejmowała urząd w 2014 r., zasiadało w niej 9 kobiet. Po raz pierwszy w historii na czele KE stoi kobieta - Przewodnicząca Ursula von der Leyen zdobyła poparcie Parlamentu na to stanowisko w lipcu.


Większość komisarzy to byli ministrowie rządów narodowych. Dziewięcioro członków zespołu Ursuli von der Leyen było posłami do Parlamentu Europejskiego.


Najmłodszym nowym komisarzem jest Virginijus Sinkevičius z Litwy (29 lat), a najstarszym były przewodniczący Parlament Europejskiego Josep Borrell z Hiszpanii (72 lata).


Parlament Europejski przeprowadził wysłuchania wszystkich kandydatów na komisarzy, podczas których posłowie do PE oceniali ich zdolność do działania w interesie obywateli Europy oraz omawiali ich plany związane z proponowanymi obszarami odpowiedzialności.