Prezydencja Chorwacji w Radzie Unii Europejskiej: czego oczekują posłowie 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Logo prezydencji Chorwacji w Radzie UE  

Chorwacja przejęła rotacyjną prezydencję Rady od Finlandii 1 stycznia 2020 roku. Zapytaliśmy chorwackich posłów do PE, czego się po niej spodziewają.

Motto Chorwacji na jej 6-miesięczną prezydencję to: „Silna Europa w świecie pełnym wyzwań”. Najmłodszy stażem członek UE chce skupić się na zrównoważonym rozwoju, gospodarce o silnych wzajemnych powiązaniach, bezpieczeństwie i wzmocnieniu wiodącej roli Europy na arenie międzynarodowej.

Chorwacki Premier Andrej Plenković przedstawi posłom do PE program chorwackiej prezydencji we wtorek 14 stycznia na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu. Oglądaj debatę na żywo od 9:00.

Priorytety prezydencji Chorwacji 
  • Europa, która się rozwija 
  • Europa, która łączy 
  • Europa, która chroni 
  • Europa, która ma wpływy  

Przed nami dużo pracy

Prezydencja Chorwacji w Radzie UE przypada na aktywny okres, szczególnie ze względu na Brexit i negocjowanie Wieloletnich Ram Finansowych UE (MFF). Posłowie oczekują jednak, że nie zabraknie czasu również na inne tematy.


Karlo Ressler (EPL) postrzega prezydencję jako doskonałą okazję dla Chorwacji na dalsze pozycjonowanie się w UE na poziomie politycznym, gospodarczym i dyplomatycznym. „Chorwacja będzie kontynuować prace nad kwestią Brexitu i przewodzić negocjacjom nad budżetem na następne siedem lat. Jednym z kluczowych wydarzeń będzie bez wątpienia szczyt w Zagrzebiu, ze szczególnym uwzględnieniem europejskiej perspektywy krajów Europy Południowo-Wschodniej” powiedział.


Według Biljany Borzan (S&D), na pierwszym planie powinna znaleźć się ochrona praw pracowniczych i konsumentów, zdrowia publicznego i praworządności: „Mam nadzieję, że negocjacje w sprawie MFF zakończą się sukcesem, ponieważ od tego zależy realizacja programów i polityk, na które obywatele głosowali w wyborach europejskich, takich jak Europejski Zielony Ład”.


Valter Flego (Grupa Renew Europe) stwierdził: “Chorwacja musi być neutralnym mediatorem i zapewnić efektywną współpracę i ciągłą realizację programu [UE]”. Poseł uważa również, że Chorwacja będzie miała okazję „wprost pokazać swoim obywatelom, co Europa dla nich robi”.

Ruža Tomašić (EKR) oczekuje lobbingu w interesach narodowych: „Najważniejszy dokument z poprzedniej kadencji, raport na temat planu wieloletniego dotyczącego zasobów rybnych w Morzu Adriatyckim, utknął w martwym punkcie w Radzie. Oczekuję, że to się zmieni w trakcie chorwackiej prezydencji”. Posłanka chce także zobaczyć postępy w zakresie płatności bezpośrednich w rolnictwie i w aktywizacji nieużywanych gruntów rolnych.