PE w Twoim kraju: Biura Kontaktowe Parlamentu Europejskiego  

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Parlament Europejski to nie tylko Strasburg, Bruksela czy Luksemburg. Jest bliżej niż myślisz: w Polsce są dwa Biura PE - w Warszawie i we Wrocławiu. Dowiedz się więcej.

Może jesteś uczennicą zainteresowaną tym, co dzieje się w Europie, nauczycielem poszukującym materiałów na temat UE na lekcję, lub aktywistką, która chce dowiedzieć się więcej o działaniach Parlamentu w walce ze zmianą klimatu, i chcesz podzielić się swoją opinią lub zaangażować się w wolontariat z osobami o podobnych zainteresowaniach. To i o wiele więcej jest możliwe dzięki 35 Biurom Kontaktowym PE w Europie, które podnoszą świadomość o Parlamencie Europejskim i UE, organizują wydarzenia i debaty oraz nawiązują kontakty z ludźmi i organizacjami chcącymi kształtować przyszłość Europy.

Dla Ciebie, w Twoim kraju i w Twoim języku

Przed wyborami europejskimi w 2019 r., setki tysięcy osób w całej Europie wzięły udział w tysiącach aktywności i wydarzeń informujących o wyborach. Ta społeczność nadal funkcjonuje i czeka na nowych członków, więc zachęcamy do dołączenia do www.wspolnie.eu. Biura Parlamentu wspierają wolontariuszy i ich aktywność lub bezpośrednio organizują spotkania, debaty i szkolenia na żywo oraz w internecie.

Biura organizują też konkursy, w których można wygrać wycieczkę do siedziby Parlamentu w Brukseli lub Strasburgu, więc zaglądaj na strony biur w Polsce lub śledź je w mediach społecznościowych.

Parlament Europejski blisko Ciebie  

Młodzi Europejczycy w centrum uwagi

Krajowe Biura Parlamentu wspierają ogólnoeuropejskie inicjatywy dla młodych ludzi, takie jak:


  • Europejskie Spotkanie Młodzieży (EYE) – okazja dla tysięcy młodych ludzi do dzielenia się swoimi pomysłami na przyszłość Europy. Następne edycja odbędzie się 29-30 maja tego roku w Strasburgu.
  • Euroscuola – symulacja, dzięki której uczniowie mogą poczuć się jak posłowie do PE, spotykając się w Strasburgu i biorąc udziału w negocjacjach, debatach na sali posiedzeń plenarnych, głosowaniach i przyjmowaniu rezolucji. W 20 sesjach Euroscoli, które rocznie odbywają się w Strasburgu, bierze udział ogółem ok. 10 000 uczniów.
  • Szkoła-Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS) – szansa dla uczniów szkół ponadpodstawowych, w szczególności techników i szkół zawodowych, do poszerzenia wiedzy o Unii Europejskiej i ich prawach. Według danych z października 2019 r., w programie aktywnie uczestniczyło 3411 nauczycieli i 21 450 uczniów z 1500 szkół w 27 państwach członkowskich (z wyłączeniem Wielkiej Brytanii).

Biura Parlamentu pomagają również mediom w informowaniu o UE oraz wspierają logistycznie oficjalne delegacje Parlamentu Europejskiego przebywające w Polsce i polskich europosłów w kraju.

Odwiedź, doświadcz i odkryj

Jeśli będziesz w Berlinie, Helsinkach, Lublanie, Kopenhadze i (wkrótce) Tallinie, koniecznie odwiedź interaktywną wystawę „Europa Experience”, na której dowiesz się więcej o sposobie podejmowania decyzji na poziomie europejskim. Odwiedzając Brukselę nie możesz ominąć Parlamentarium, a w Strasburgu Parlamentarium im. Simone Veil.

Parlament Europejski ma również Biuro Kontaktowe w Waszyngtonie, które zajmuje się głównie kontaktami z Kongresem USA, ale także ze społecznością Europejczyków za granicą.