Córka laureata Nagrody im. Sacharowa 2019 Ilhama Tohtiego odebrała nagrodę w jego imieniu 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Córka Ilhama Tohtiego odebrała w środę Nagrodę im. Sacharowa za wolność myśli 2019 w imieniu swojego przebywającego w więzieniu ojca.

Jewher Ilham, córka laureata Nagrody im. Sacharowa 2019 Ilhama Tohtiego, odbiera wyróżnienie w jego imieniu.  

Ilham Tohti, ujgurski uczony walczący o prawa mniejszości ujgurskiej w Chinach, w 2014 r. został skazany na dożywocie pod zarzutem separatyzmu. „Ilham Tohti swoim aktywizmem dał głos Ujgurom. (...) Od 20 lat pracuje nad promowaniem dialogu i wzajemnego zrozumienia między nimi a innymi Chińczykami” powiedział Przewodniczący PE David Sassoli.

„Dzisiejszy dzień powinien być dniem radosnym, świętującym wolność słowa. Zamiast tego, jest dniem smutku. Po raz kolejny to krzesło jest puste, ponieważ w świecie, w którym żyjemy, korzystanie z wolności myśli nie zawsze oznacza, że samemu jest się wolnym” powiedział Przewodniczący.


Nagrodę przyjęła na ceremonii w Strasburgu córka laureata, Jewher Ilham. „To zaszczyt być dziś w Parlamencie Europejskim i odebrać Nagrodę im. Sacharowa w imieniu mojego ojca. Jestem wdzięczna za możliwość opowiedzenia jego historii, ponieważ on sam nie może tego zrobić. Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest mój ojciec. W 2017 r. moja rodzina otrzymała informacje o nim po raz ostatni” powiedziała.


„Dzisiaj nie ma wolności dla Ujgurów w Chinach. Nie w szkole, nie w miejscach publicznych, nie w prywatnych domach. Mój ojciec, tak jak większość Ujgurów, został określony mianem brutalnego ekstremisty, z chorobą, którą należy wyleczyć i umysłem, który trzeba wyprać” dodała Jewher Ilham. „To pod tym fałszywym pozorem ekstremizmu rząd umieścił milion ludzi - prawdopodobnie więcej - w ‘obozach koncentracyjnych’, w których Ujgurzy są zmuszani do porzucenia swojej religii, języka i kultury, gdzie są torturowani, a niektórzy umierają” powiedziała.


Od kwietnia 2017 r., ponad milion Ujgurów zostało zatrzymanych w sieci obozów dla internowanych, gdzie są zmuszani do porzucenia swojej tożsamości etnicznej i przekonań religijnych oraz do ślubowania lojalności wobec rządu chińskiego.


Jewher Ilham wezwała do aktywnego wsparcia dla działalności jej ojca: „Pytam państwa obecnych na tej sali i tych, którzy słuchają: czy widzicie problem ze sposobem, w jaki rząd chiński traktuje Ujgurów? Jeśli dostrzegacie problem, proszę, pracujcie nad rozwiązaniem ”.


Przewodniczący Sassoli wezwał do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Ilhama Tohtiego oraz „wielu innych laureatów Nagrody im. Sacharowa, którzy obecnie przebywają w więzieniach i są prześladowani za obronę praw człowieka i podstawowych wolności”.

Następnego dnia po ceremonii (19 grudnia), posłowie do PE przegłosowali rezolucję, w której wezwali do natychmiastowego uwolnienia Ilhama Tohtiego i innych ujgurskich więźniów.

O laureacie


Ilham Tohti jest orędownikiem dialogu i zwolennikiem wdrożenia w Chinach przepisów dotyczących autonomii regionalnej. W 2014 r., po pokazowym procesie, został skazany na dożywotnie więzienie pod zarzutem separatyzmu. Mimo to, pozostaje głosem umiaru i pojednania.


Ceremonia przyznania nagrody


Nagrodę, złożoną z dyplomu oraz 50 000 euro, odebrała Jewher Ilhami podczas ceremonii w dniu 18 grudnia 2019 r. Obecni byli także pozostali finaliści lub reprezentanci finalistów Nagrody im. Sacharowa 2019.

Finaliści


Brazylijscy obrońcy praw człowieka i studentki z Kenii to pozostali finaliści tegorocznej Nagrody im. Sacharowa.


Dowiedz się więcej o finalistach.


Nagroda im. Sacharowa

Nagroda im. Sacharowa za wolność myśli, nazwana na cześć radzieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa, jest przyznawana corocznie przez Parlament Europejski od 1988 roku, aby wyróżniać osoby i organizacje broniące praw człowieka i podstawowych wolności.

W zeszłym roku nagrodę otrzymał ukraiński reżyser Ołeh Sencow, który odebrał nagrodę osobiście w listopadzie 2019 r., po tym, jak wypuszczono go z więzienia.