Podsumowanie sesji plenarnej: Europejski Zielony Ład, przyszłość Europy, brexit 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Podczas pierwszej sesji plenarnej w tym roku, posłowie wezwali do podniesienia poprzeczki w sprawie walki ze zmianą klimatu i do tego, by to obywatele nadali ton debacie o reformie UE.

Parlament poparł plan UE, by do 2050 r. jej gospodarka stała się neutralna dla klimatu, i wezwał do podniesienia celu redukcji emisji do 2030 r. do 55%. Poprzedniego dnia posłowie omówili propozycję planu finansowania tej zielonej transformacji oraz wsparcia dla regionów, dla których ta zmiana będzie najtrudniejsza.


To obywatele powinni nadawać ton dyskusji o reformowaniu UE, stwierdzili posłowie w rezolucji przyjętej w środę, w której przedstawili swoją wizję planowanej Konferencji o przyszłości Europy.


Tego samego dnia Parlament przyjął rezolucję wzywającą do zapewnienia ochrony praw obywateli UE i Wielkiej Brytanii po brexicie.


Przygotowując się do szczytu ONZ o różnorodności biologicznej, eurodeputowani wezwali do ustalenia wiążących celów na poziomie globalnym i unijnym w walce z utratą bioróżnorodności.


Na tej sesji plenarnej posłowie debatowali też nad sposobami na zniwelowanie różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Głosowanie nad tą kwestią jest planowane na koniec tego miesiąca.


Posłowie dyskutowali również na temat sytuacji w Iranie po ostatnich napięciach, a Król Jordanii Abdullah II podkreślił znaczenie pokoju na Bliskim Wschodzie w przemówieniu w Parlamencie.


Chorwacki Premier Andrej Plenković przedstawił priorytety swojego kraju na prezydencję w Radzie w środę.


Posłowie przyjęli też rezolucję krytykującą pogarszającą się sytuację w kwestii praworządności w Polsce i na Węgrzech oraz debatowali na temat przeinaczania historii europejskiej i pamięci o II wojnie światowej