Razem świętujmy Dzień Europy 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Siedemdziesiąt lat po deklaracji Schumana Europa stoi przed kryzysem, przez który solidarność UE jest ważniejsza niż kiedykolwiek.

9 maja obchodzimy Dzień Europy, aby upamiętnić rocznicę przemowy ministra spraw zagranicznych Francji Roberta Schumana, która zapoczątkowała drogę do powstania Unii Europejskiej.

W ten Dzień Europy pamiętamy, jak Europejczycy tworzyli historię w 1950 r., i oddajemy hołd tym, którzy tworzą historię dzisiaj. W kontekście trwającej pandemii koronawirusa, 9 maja 2020 r. to ważna okazja do świętowania jedności i solidarności w Europie.


Ponieważ w tym roku niemożliwe jest zorganizowane tradycyjnego dnia otwartego, Parlament i inne instytucje europejskie przygotowały Dzień Europy online, aby połączyć ludzi w tym trudnym czasie i podkreślić europejską solidarność i działania UE w walce z pandemią.


W planie Dnia Europy jest między innymi debata na żywo z udziałem Przewodniczącego PE Davida Sassolego w sobotę rano, która będzie tłumaczona m.in. na język polski.


Inne wydarzenia: wywiad na żywo na Facebooku z Wiceprzewodniczącymi PE Othmarem Karasem i Katariną Barley, wiadomości wideo od liderów grup politycznych, wirtualna wizyta na sali obrad w Brukseli i panel dyskusyjny na temat Roberta Schumana i jego wizji Europy. Można także odwiedzić wystawę online z okazji 70. rocznicy Deklaracji Schumana, zawierającą materiały z archiwów Parlamentu.


Weź udział w wydarzeniu na Facebooku Parlamentu Europejskiego. Relację na żywo możesz też oglądać na Facebooku Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce lub na stronie Parlamentu.