Debata o stanie UE 16 września: gdzie oglądać i jak się zaangażować? 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Dowiedz się, gdzie 16 września obejrzysz debatę o stanie Unii Europejskiej, podczas której posłowie do PE omówią z Komisją Europejską ostatnie osiągnięcia UE oraz plany na przyszłość.

Czym jest debata o stanie Unii Europejskiej?

Debata o stanie Unii Europejskiej odbywa się we wrześniu każdego roku. Przewodnicząca lub Przewodniczący Komisji Europejskiej wygłasza w Parlamencie Europejskim orędzie oraz omawia z europosłami działania KE w ostatnim roku, plany na przyszły rok i wizję przyszłości. Tegoroczne orędzie jest pierwszym, które wygłosi Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.


Jest to okazja do zademonstrowania odpowiedzialności Komisji przed demokratycznie wybranymi przedstawicielami obywateli UE - posłami do Parlamentu Europejskiego, jedynej instytucji UE wybieranej w wyborach bezpośrednich.


Dlaczego debata o stanie UE 2020 jest ważna?

W tym roku UE walczy z pandemią COVID-19 i pracuje nad ożywieniem osłabionej kryzysem gospodarki. Orędzie i debata są przeglądem tego, co się sprawdziło, a co należy poprawić, a także okazją do omówienia planów UE na przyszłość. Odbywają się też w momencie, gdy instytucje UE negocjują następny wieloletni budżet, który ukształtuje Unię na wiele lat.


Gdzie oglądać debatę i jak wziąć udział w dyskusji

Orędzie rozpocznie się 16 września o godz. 09:00. Transmisja na żywo z tłumaczeniem na język polski będzie dostępna m.in. na:


Parlament i Komisja Europejska będą również transmitować to wydarzenie na Facebooku (po angielsku).

Dołącz do dyskusji na mediach społecznościowych - za pomocą hasztagów #SOTEU, #StrongerTogetherEU lub #SilniejsiWspolnieUE możesz zadawać pytania i wyrazić swoje zdanie na naszych kontach na Twitterze, LinkedInie czy Instagramie.

Zdjęcia i filmiki znajdziesz w centrum multimedialnym Parlamentu.

Jeśli ciekawi Cię, co posłowie do PE mówią na temat debaty na swoich mediach społecznościowych, wejdź na EP Newshub, gdzie znajdziesz wszystkie kanały w jednym miejscu.

Weź udział w wydarzeniach towarzyszących

Lokalne biura Parlamentu w całej UE organizują wydarzenia z okazji debaty - więcej informacji znajdziesz na stronach biur Parlamentu w Warszawie i we Wrocławiu.

Przed debatą, 15 września w godzinach 16:00-18:00 zapraszamy na spotkanie z wiodącymi posłami do PE na temat stanu Unii Europejskiej. Wydarzenie będzie można obejrzeć na naszej stronie internetowej oraz na naszym koncie na Twitterze; będzie dostępne tłumaczenie na polski.