Nagroda Publiczności LUX: nominacje i jak zagłosować

Trzy filmy ubiegające się o Nagrodę LUX 2021 to: „Na rauszu”, „Kolektyw” i „Boże Ciało”.

Tuszowanie prawdy i akty wiary w LUX – Europejskiej Nagrodzie Publiczności dla najlepszego filmu za 2021 r.

Nagroda filmowa Parlamentu w nowej odsłonie - w tym roku, to publiczność razem z posłami do PE wybierze zwycięzcę LUX Europejskiej Nagrody Publiczności dla najlepszego filmu.


Trzy filmy ubiegające się o nagrodę ogłoszono podczas European Film Awards 12 grudnia:

  • Na rauszu – reż. Thomas Vinterberg (duńsko-holendersko-szwedzka koprodukcja)
  • Kolektyw reż. Alexander Nanau (rumuńsko-luksemburska koprodukcja)
  • Boże Ciało – reż. Jan Komasa (polsko-francuska koprodukcja)

Na rauszu duńskiego reżysera Thomasa Vinterberga (tytuł oryginalny: Druk)


Według mało znanej teorii pewnego norweskiego psychologa, niewielka ilość alkoholu we krwi otwiera umysł, zwiększa kreatywność i sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Czterech nauczycieli w liceum postanawia ją przetestować, ale to, co początkowo wydaje się lekarstwem na kryzys wieku średniego, wymyka się spod kontroli. Film Vinterberga opowiada nie tylko o piciu - ma głębsze przesłanie o tym, jak stawiać czoła życiowym wzlotom i upadkom.


Kolektyw rumuńskiego reżysera Alexandra Nanaua (tytuł oryginalny: Colectiv)


Tytuł tego poruszającego dokumentu to nazwa klubu nocnego w Bukareszcie, gdzie w tragicznym pożarze w 2015 r. zginęło 27 młodych ludzi, a 180 zostało rannych. Oglądamy zespół dziennikarzy, którzy dochodzą, dlaczego 37 poparzonych ofiar zmarło w szpitalach, mimo że ich rany nie zagrażały życiu. Odkrywają przerażający nepotyzm i korupcję, które kosztują ludzkie życie, ale pokazują także, że odważni i zdeterminowani ludzie mają szansę pokonać skorumpowany system.

Boże Ciało polskiego reżysera Jana Komasy

To film inspirowany prawdziwą historią młodego chłopaka, który podszywał się pod księdza. W filmie, zwolniony z poprawczaka dwudziestolatek, który przeżył duchową przemianę i chce zostać księdzem, trafia do odległej polskie wsi, gdzie dzięki zbiegowi okoliczności może zacząć udawać księdza. W miarę rozwoju historii poznaje tragiczną tajemnicę, która trawi lokalną społeczność. Poprzez historię tego charyzmatycznego kaznodziei Komasa zastanawia się nad tym, co tworzy wspólnotę i co czyni nas podatnymi na wpływ zarówno fałszywych, jak i prawdziwych przywódców.



Oglądaj i głosuj

Zainteresowaliśmy Cię? Dowiedz się, gdzie możesz je obejrzeć na www.luxaward.eu; na tej stronie możesz również zagłosować.

Jak oddać głos w konkursie o Nagrodę Publiczności LUX

  • głosować można na www.luxaward.eu do 23 maja 2021 r.
  • każdemu filmowi możesz przyznać od jednej do pięciu gwiazdek
  • oceny można zmieniać nieograniczoną liczbę razy, aż do zakończenia głosowania. Liczy się ostatni oddany głos

Ostateczny ranking zostanie ustalony poprzez zsumowanie głosowania publiczności i głosowania posłów (oba głosowania stanowią po 50% ostatecznej decyzji). Zwycięski film zostanie ogłoszony podczas ceremonii wręczenia Nagrody Publiczności LUX 9 czerwca 2021 r. w Parlamencie Europejskim.

Infografika o procesie wyłonienia zwycięzcy.

Europejski filmy w europejskich kinach

W tym roku przy Nagrodzie Publiczności LUX Parlament Europejski współpracuje z European Film Academy, aby dotrzeć do szerszej publiczności. Poprzez swoją nagrodę filmową Parlament od 2007 r. wymiernie wspiera dystrybucję europejskich filmów, zapewniając napisy w 24 oficjalnych językach UE do filmów biorących udział w finale konkursu. Nagroda LUX zyskała swoją renomę dzięki wybieraniu europejskich koprodukcji na aktualne tematy polityczne i społeczne, które zachęcają do rozmowy na temat europejskich wartości.

Komisja Europejska i sieć Europa Cinemas są również partnerami Nagrody LUX.