Portugalska prezydencja w Radzie: oczekiwania posłów 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Portugalia przejęła półroczne przywództwo Rady UE 1 stycznia 2021 roku, w momencie zdrowotnego i gospodarczego kryzysu. Jakie są oczekiwania portugalskich posłów?

Logo portugalskiej prezydencji  

Podczas gdy Europejczycy nadal borykają się z socjoekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa, Portugalia przejmuje rotacyjną prezydencję w Radzie UE, zdecydowana skupić się na odbudowie.

20 stycznia, na pierwszej sesji plenarnej w 2021 r., premier Portugalii António Costa ma omówić z posłami do PE program prezydencji portugalskiej.


Premier Costa przedstawił już program prezydencji podczas zdalnej konferencji prasowej z Przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Davidem Sassolim 2 grudnia 2020 roku.


Biorąc pod uwagę obecne trudne czasy, Portugalia chce promować odporną, społeczną, zieloną, cyfrową i globalną Europę. Hasło przewodnie nowej prezydencji to „Czas działać: dla sprawiedliwej, ekologicznej i cyfrowej odbudowy”.


Prezydencja będzie również musiała kontynuować prace nad niektórymi priorytetami poprzedniej, niemieckiej prezydencji: przyszłością stosunków UE-Wielka Brytania, postępami w działaniach klimatycznych UE, wieloletnim budżetem UE i planem odbudowy UE po koronawirusie.

Zapytaliśmy portugalskich posłów do PE o ich oczekiwania wobec i zdanie na temat priorytetów przedstawionych przez nową prezydencję.


Paulo Rangel (EPL) stwierdził, że trzy priorytety, które zdominują program portugalskiej prezydencji to „uruchomienie funduszu odbudowy, strategii szczepień i przyszłych stosunków UE-Wielka Brytania”. Podkreślił wagę filaru społecznego, który „powinien się bardziej skupić na zdrowiu” oraz szczytu UE-Indie. Konferencja w sprawie przyszłości Europy i nowa strategia dla strefy Schengen oraz nowy pakt o migracji „zasługują na więcej uwagi” prezydencji, dodał.

Portugalia „łączy programy społeczne i klimatyczne oraz transformację cyfrową w siłę napędową dla odporności i odbudowy Unii Europejskiej” mówi Carlos Zorrinho (S&D). Stwierdził, że Lizbona „jest również zaangażowana w uczynienie z UE globalnej potęgi poprzez szczyty z Afryką i Indiami”. Odnosząc się do „zwiększonej niepewności” spowodowanej pandemią i brexitem, poseł Zorrinho postrzega prezydencję portugalską jako „wyjątkową okazję dla UE, aby na nowo odkryć siebie i swoje podstawowe zasady”.


Francisco Guerreiro (Zieloni/WSE) zauważa, że prezydencja Portugalii przypada na czas „największego globalnego kryzysu w historii - czyli tego związanego z niepohamowanym niszczeniem różnorodności biologicznej”. Jego zdaniem, jednym z największych wyzwań jest zakończenie negocjacji w sprawie Wspólnej Polityki Rolnek (WPR), która obejmuje znaczną część budżetu UE. „Nie spodziewamy się zmian strukturalnych WPR zdolnych do realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i poszanowania strategii ‘od pola do stołu’ lub [w odniesieniu] do zachowania różnorodności biologicznej” podsumował.


Marisa Matias (Lewica) uważa, że „Europa Socjalna oraz zielona i cyfrowa transformacja to odpowiednie priorytety, zgodne z wyzwaniami” przed którymi obecnie stoi UE. Jednak zwraca uwagę, że „Europa doświadcza momentów głębokich podziałów” i zmaga się z przedstawianiem rozwiązań dla wyzwań strukturalnych. „Jest coraz mniej możliwości, aby nadać sens europejskiemu projektowi i żadnej nie można przegapić” podkreśla posłanka Matias. Ma nadzieję, że „prezydencja portugalska nie zagubi się wśród swoich intencji”.

„Słońce i ster”: animowane logo portugalskiej prezydencji 
  • Jest wzorowane na fladze UE; jego kolory to niebieski i żółty 
  • Oryginalne 12 gwiazdek (jak na fladze UE) rozwija się w 27 (jak liczba krajów członkowskich), czyli szerszą, spójną i różnorodną konstrukcję 
  • 27 elementów zamienia się w słońce i ster, symbolizujące historię, geografię i otwartość Portugalii na świat oraz jej zamiar pokierowania UE ku przyszłości 
  • Muzyka w tle to tradycyjna portugalska muzyka gitarowa 

Portugalia objęła prezydencję UE po raz czwarty. 1 stycznia 2021 r. to również 35. rocznica jej przystąpienia do UE (razem z Hiszpanią).