Przewodniczący Sassoli: Do zdobycia zaufania potrzeba jedności i przejrzystości 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

David Sassoli podkreślił potrzebę wzmocnienia demokracji w przemówieniu skierowanym do przywódców UE na otwarciu posiedzenia Rady Europejskiej 25 marca.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli (z prawej) przemawia na szczycie.  

Podczas spotkania online Przewodniczący Parlamentu powiedział, że demokracja opiera się na zaufaniu: „Do zdobycia i utrzymania zaufania potrzeba jedności i przejrzystości. Jest to jeszcze bardziej prawdziwe w czasach kryzysu. Europa, podobnie jak reszta świata, przeżywa pandemię, która ma poważne konsekwencje społeczne i gospodarcze”.


David Sassoli odniósł się również do trwających szczepień: „Musimy zwiększyć produkcję szczepionek oraz przyspieszyć ich dystrybucję i podawanie zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią. Nie możemy już być naiwni. Najwyższy czas zastosować zasady wzajemności i proporcjonalności przed daniem europejskiego zielonego światła eksportowi”.

W temacie niedawnych sankcji ze strony Chin wobec posłów do Parlamentu Europejskiego i różnych organów UE, Przewodniczący powiedział: „Jestem zaniepokojony rosnącym trendem autorytaryzmu i licznymi próbami destabilizacji demokracji. To kwestie, których nie możemy lekceważyć. Będą się starać wpływać na nasze działania podczas odbudowy, a ich chęć osłabienia naszej niezależności jest oczywista."

Przewodniczący odniósł się również do umowy inwestycyjnej między UE a Chinami, nad którą Parlament będzie wkrótce debatował: „Parlament będzie bardzo ostrożny, tak jak zawsze, aby zapewnić, że zasady wolnego handlu nie mają pierwszeństwa przed prawami człowieka i podstawowymi wolnościami”.

Współpraca z USA po wyborach Joe Bidena stworzyła również nowe możliwości dla UE, stwierdził. „Odnowiona współpraca między UE a nową administracją w Waszyngtonie w zakresie obrony praw człowieka i promowania demokracji, a także w walce z pandemią, nada nowy i niezbędny impuls naszemu wspólnemu światowemu przywództwu.”