Konferencja w sprawie przyszłości Europy: co i jak?

Konferencja w sprawie przyszłości Europy to szansa dla Europejczyków, aby wpłynąć na kierunek UE. Dowiedz się więcej.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy (Cofoe) infografika.
Konferencja w sprawie przyszłości Europy.

W dzisiejszym świecie pełnym wyzwań UE jest zaangażowana w otwartą, demokratyczną debatę z obywatelami na temat swoich priorytetów.


Angażujący, demokratyczny proces

W niedawnym badaniu Eurobarometru 92% Europejczyków domagało się, by głos obywateli był „częściej uwzględniany w podejmowaniu decyzji dotyczących przyszłości Europy”. Konferencja ma to zrealizować.


Parlament Europejski, Rada i Komisja Europejska zapraszają wszystkich Europejczyków do podzielenia się swoimi pomysłami na temat tego, jak Europa powinna się zmienić, jakie powinny być jej priorytety oraz jak ma przygotować się na świat po koronawirusie. Instytucje chcą jak najszerszych konsultacji z jak największą liczbą osób, ze szczególnym uwzględnieniem młodych ludzi.


Konferencja nie zakończy się na słuchaniu. Pomysły przedstawione przez obywateli na platformie internetowej są wykorzystywane w debatach z posłami do PE, posłami do parlamentów krajowych, przedstawicielami UE i rządów krajowych oraz innymi zainteresowanymi stronami. Debaty będą podstawą dla projektów polityk, których wynikiem będą konkretne unijne działania. Parlament, Rada i Komisja zobowiązały się słuchać obywateli i działać w odpowiedzi na wyniki Konferencji.


Zapraszamy wszystkich Europejczyków do udziału w tym procesie - bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy doświadczenie zawodowe. Parlament chce w szczególności zapewnić aktywny udział młodych ludzi – podczas Europejskiego Spotkania Młodzieży (EYE) w październiku 2021 r. zebrano ich pomysły dotyczące przyszłości Europy.


Konferencja w praktyce

Cyfrowa platforma Konferencji wystartowała 19 kwietnia. Każdy może podzielić się na niej swoimi pomysłami i omawiać pomysły innych, a także przygotować wydarzenia w całej UE (z uwzględnieniem sytuacji zdrowia publicznego). Wnioski z tych wydarzeń są kolejnym źródłem pomysłów na zmiany. Również państwa członkowskie organizują wydarzenia o charakterze obywatelskim.


Skupiające osoby z różnych środowisk cztery panele obywatelskie, które rozpoczęły prace po wakacjach, przyglądają się pomysłom przedstawionym na platformie i dyskutują nad tym, co powinno się zmienić w Europie. W każdym panelu bierze udział 200 członków; każdy panel zajmuje się inną tematyką:

  • Silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna, miejsca pracy, edukacja, młodzież, kultura, sport i transformacja cyfrowa
  • Europejska demokracja, wartości, prawa, praworządność, bezpieczeństwo
  • Zmiana klimatu, środowisko i zdrowie
  • UE na świecie i migracja

Każdy z paneli spotyka się co najmniej trzy razy i decyduje o swoich priorytetach. Rekomendacje paneli zostaną przedstawione na sesji plenarnej Konferencji.


Sesja plenarna Konferencji odgrywa centralną rolę, ponieważ to miejsce spotkania przedstawicieli instytucji UE, rządów i parlamentów krajowych z obywatelami w celu omówienia i opracowania propozycji zmian. Parlament Europejski domagał się silnej politycznie sesji plenarnej z wieloma wybranymi przedstawicielami, a także ważnej roli dla obywateli.

Infografika: Konferencja w sprawie przyszłości Europy (COFOE).
Konferencja w sprawie przyszłości - sesja plenarna konferencji.

Inauguracyjna sesja plenarna odbyła się 19 czerwca w Strasburgu; część uczestników była obecna na miejscu, a część brała udział zdalnie. Druga sesja zaplanowana jest na 22-23 października. Czekają nas jeszcze kolejne sesje, które omówią rekomendacje zaproponowane przez panele obywatelskie. Harmonogram całej Konferencji możesz sprawdzić tutaj


Dowiedz się, kto będzie reprezentował Parlament Europejski na sesji plenarnej konferencji.


Za funkcjonowanie Konferencji odpowiada Zarząd. W jego skład wchodzą przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej oraz obserwatorzy.

Jaki będzie rezultat Konferencji?

Wynik będzie zależał od rekomendacji zgłoszonych przez obywateli i debat z nich wynikających.


Na podstawie propozycji zatwierdzonych przez sesję plenarną Konferencji, Zarząd sporządzi raport końcowy, prawdopodobnie na wiosnę 2022 r., który zostanie przygotowany przy pełnej współpracy z sesją plenarną i będzie musiał uzyskać jej akceptację. Następnie raport zostanie przedłożony do dalszych działań Parlamentowi Europejskiemu, Radzie i Komisji.


Parlament Europejski podkreślił, że Konferencja powinna mieć realny wpływ na kształt UE i jej działania, aby zapewnić, że głos i obawy obywateli znajdą się w centrum unijnych polityk i decyzji.