Tydzień publiczności LUX: oglądaj i oceniaj filmy 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Dowiedz się, gdzie możesz oglądać filmy nominowane do Nagrody Publiczności LUX 2021 w swoim kraju i jak ocenić swojego faworyta.

Finaliści Nagrody Publiczności LUX (od lewej): Na rauszu, Kolektyw i Boże Ciało  

Nagrodzony Oscarem film Thomasa Vinterberga „Na rauszu”, nominowany do Oscara „Kolektyw” Alexandra Nanaua i „Boże Ciało” Jana Komasy (nominowane do Oscara w 2020 r.) to trzy filmy nominowane do Nagrody Publiczności LUX 2021 przyznawanej przez Parlament Europejski i European Film Academy.


Jak oglądać filmy

Wszystkie trzy filmy można oglądać za darmo online z napisami w Twoim języku podczas tygodnia publiczności LUX od 10 do 16 maja.


Zapraszamy też do obejrzenia rozmowy na żywo na Facebooku z trzema reżyserami w piątek 14 maja od godziny 17:00.

Filmy ubiegające się o nagrodę

Na rauszu duńskiego reżysera Thomasa Vinterberga (tytuł oryginalny: Druk)

Według mało znanej teorii pewnego norweskiego psychologa, niewielka ilość alkoholu we krwi otwiera umysł, zwiększa kreatywność i sprawia, że jesteśmy szczęśliwi. Czterech nauczycieli w liceum postanawia ją przetestować, ale to, co początkowo wydaje się lekarstwem na kryzys wieku średniego, wymyka się spod kontroli. Film Vinterberga opowiada nie tylko o piciu - ma głębsze przesłanie o tym, jak stawiać czoła życiowym wzlotom i upadkom.

Film zdobył Oscara 2021 dla najlepszego filmu międzynarodowego. Firma produkcyjna Leonardo DiCaprio planuje nakręcić nową wersję filmu w języku angielskim.


Kolektyw rumuńskiego reżysera Alexandra Nanaua (tytuł oryginalny: Colectiv)

Tytuł tego poruszającego dokumentu to nazwa klubu nocnego w Bukareszcie, gdzie w tragicznym pożarze w 2015 r. zginęło 27 młodych ludzi, a 180 zostało rannych. Oglądamy zespół dziennikarzy, którzy dochodzą, dlaczego 37 poparzonych ofiar zmarło w szpitalach, mimo że ich rany nie zagrażały życiu. Odkrywają przerażający nepotyzm i korupcję, które kosztują ludzkie życie, ale pokazują także, że odważni i zdeterminowani ludzie mają szansę pokonać skorumpowany system.

Film był nominowany do tegorocznego Oscara w kategoriach najlepszy film międzynarodowy i najlepszy film dokumentalny.


Boże Ciało polskiego reżysera Jana Komasy

To film inspirowany prawdziwą historią młodego chłopaka, który podszywał się pod księdza. W filmie, zwolniony z poprawczaka dwudziestolatek, który przeżył duchową przemianę i chce zostać księdzem, trafia do odległej polskie wsi, gdzie dzięki zbiegowi okoliczności może zacząć udawać księdza. W miarę rozwoju historii poznaje tragiczną tajemnicę, która trawi lokalną społeczność. Poprzez historię tego charyzmatycznego kaznodziei Komasa zastanawia się nad tym, co tworzy wspólnotę i co czyni nas podatnymi na wpływ zarówno fałszywych, jak i prawdziwych przywódców.

Boże Ciało było nominowane do Oscara 2020 w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

Jak wziąć udział

W tym roku zwycięzca zostanie wybrany przez posłów do Parlamentu Europejskiego i publiczność (obie strony mają po 50% głosów). Do 23 maja możesz ocenić wszystkie trzy filmy, przyznając im od jednej do pięciu gwiazdek na www.luxaward.eu. Jeśli zmienisz zdanie, możesz zmienić swoją ocenę - liczy się tylko Twój ostatni głos. Zagłosuj, a będziesz mieć szansę na wzięcie udziału w następnej ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w grudniu 2021 r.


O Nagrodzie Publiczności LUX

Poprzez swoją nagrodę filmową Parlament od 2007 r. wymiernie wspiera produkcję i dystrybucję europejskich filmów na aktualne tematy polityczne i społeczne, które zachęcają do rozmowy na temat europejskich wartości.


W tym roku Parlament Europejski nawiązał współpracę z European Film Academy, Komisją Europejską i Europa Cinemas, aby dotrzeć do szerszej publiczności.


Wszystkie trzy finałowe filmy zostały opatrzone napisami w oficjalnych językach UE. Zwycięski film zostanie również przystosowany dla osób niedowidzących i niedowidzących.