„Czas otworzyć się na obywateli”: start Konferencji w sprawie przyszłości Europy  

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Konferencja w sprawie przyszłości Europy została oficjalnie zainaugurowana 9 maja uroczystością w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Konferencja ma na celu umożliwienie Europejczykom podzielenie się swoimi pomysłami na Europę i sformułowanie propozycji w sprawie przyszłych polityk UE.

Wydarzenie inauguracyjne było centralnym punktem obchodów Dnia Europy i nastąpiło po uruchomieniu wielojęzycznej platformy cyfrowej Konferencji w kwietniu, na której gromadzone są wszystkie wypowiedzi.


Prezydent Francji Emmanuel Macron, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli, Premier Portugalii António Costa i Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wygłosili przemówienia podczas ceremonii, w obecności studentów programu Erasmus+ i członków zarządu Konferencji.


Ponad 500 obywateli uczestniczyło w wydarzeniu zdalnie - byli widoczni na dużych ekranach na sali plenarnej. Ministrowie, posłowie do PE, posłowie do parlamentów narodowych i inni goście również dołączyli do wydarzenia zdalnie.


Wszyscy Europejczycy zaproszeni do udziału

Start Konferencji to okazja dla obywateli do zaangażowania się w kształtowanie przyszłości UE, stwierdzili prelegenci podczas ceremonii otwarcia.


„Jesteśmy w momencie, gdy obywatele chcą wziąć odpowiedzialność, chcą mieć wpływ na polityki wpływające na ich codzienne życie, ich przyszłość, przyszłość planety” powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli. „Nadszedł czas, aby otworzyć się i bardziej zaangażować obywateli w życie publiczne i taki jest cel tej Konferencji”.


„Nasza Unia potrzebuje tchnienia nowego, demokratycznego życia i to jest cel Konferencji w sprawie przyszłości Europy, którą dziś otwieramy” powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron, otwierając wydarzenie. „Mam nadzieję, że wraz z tą Konferencją zobaczymy powrót wspaniałych projektów, wielkich ambicji i wielkich marzeń.”


Przemawiający w imieniu prezydencji Rady portugalski Premier António Costa powiedział: „Oficjalne rozpoczęcie Konferencji w sprawie przyszłości Europy to przesłanie wiary w przyszłość, które chcemy przekazać wszystkim obywatelom Europy”. Po wydarzeniu zwrócił się do wszystkich Europejczyków, mówiąc: „Ta Konferencja jest otwarta. Jest otwarta, więc wszyscy możecie w niej uczestniczyć ”.


„Musimy wysłuchać wszystkich głosów - zarówno krytycznych, jak i pochlebnych - i upewnić się, że odpowiednio zareagujemy na to, co zostanie ustalone. Wierzę, że ta Konferencja jest prawdziwą okazją do zjednoczenia Europejczyków wokół wspólnych ambicji dotyczących naszej przyszłości, tak jak zrobiły to poprzednie pokolenia ” powiedziała Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Współprzewodniczący zarządu Konferencji, Guy Verhofstadt (Parlament), Ana Paula Zacarias (Rada) i Dubravka Šuica (Komisja) odpowiedzieli na nagrane wcześniej pytania.


Na żywo zagrali francuski skrzypek Renaud Capuçon oraz Karski Quartet - kwartet smyczkowy polskich i francuskich muzyków z siedzibą w Brukseli.

Czy masz pomysł na przyszłość Europy? Podziel się nim na platformie Konferencji.