Wkrótce w Parlamencie: certyfikat Covid, strategia bioróżnorodności, Nagroda LUX 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Na sesji plenarnej 7-10 czerwca Parlament ma zagłosować nad certyfikatem Covid i strategią bioróżnorodności oraz ogłosić zwycięzcę nagrody LUX.

Posłowie do PE mają zatwierdzić unijny certyfikat cyfrowy Covid, który ma ułatwiać swobodne przemieszczanie się po Europie podczas pandemii. Debata odbędzie się we wtorek, a wyniki głosowania zostaną opublikowane w środę.

Przewodniczący Parlamentu David Sassoli ogłosi zwycięzcę Europejskiej Nagrody Publiczności LUX 2021 dla najlepszego filmu w środę ok. południa podczas ceremonii w Strasburgu. Trzy filmy znalazły się na liście finalistów, a zwycięzcę wybierają eurodeputowani i obywatele Europy.


W poniedziałek posłowie będą debatować nad nową strategią UE na rzecz różnorodności biologicznej 2030; zagłosują nad nią dzień później. Rezolucja wzywa m.in. do ochrony 30% obszarów lądowych i morskich UE i podkreśla, że potrzebne są pilne działania, aby powstrzymać wymieranie pszczół i innych zapylaczy.

We wtorek posłowie omówią odpowiedź UE na wymuszeniem lądowania samolotu pasażerskiego w Mińsku i zatrzymanie białoruskiego dziennikarza Romana Protasiewicz z szefem spraw zagranicznych UE Josepem Borrellem. Rezolucja w tej sprawie zostanie poddana pod głosowanie w czwartek.

W środę posłowie do PE głosują nad tym, czy UE powinna zwrócić się do Światowej Organizacji Handlu o zawieszenie praw własności intelektualnej do szczepionek na COVID-19.

Parlament będzie we wtorek debatować i głosować nad utworzeniem funduszu Globalny wymiar Europy o wartości 79,5 mld euro, który będzie inwestować w rozwój i współpracę międzynarodową w krajach sąsiednich i poza, promując prawa człowieka i demokrację.

Podczas debaty w środę po południu posłowie będą dyskutować o tym, jak zastosować przyjęte w 2020 r. przepisy wiążące wypłatę funduszy unijnych państwom członkowskim z poszanowaniem praworządności i wartości UE. Rezolucja zostanie poddana pod głosowanie następnego dnia.

Parlament ma również zatwierdzić nowy Europejski Fundusz Społeczny+ o wartości 88 mld euro, który ma na celu walkę z bezrobociem i ubóstwem dzieci oraz odgrywa ważną rolę w rozwiązywaniu społeczno-gospodarczych skutków pandemii koronawirusa.


Również na sesji plenarnej: