„Kolektyw” zdobywcą Nagrody Publiczności LUX 2021 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Przewodniczący David Sassoli przyznał Nagrodę publiczności LUX 2021 filmowi „Kolektyw” podczas ceremonii w Strasburgu w środę.

„Po okresie, który właśnie przeżyliśmy, rośnie pilna potrzeba, by ludzie spotykali się nie tylko w przestrzeniach stworzonych do debaty, ale także w kinach. Kultura i kino są nie tylko wyrazem kreatywnego i gospodarczego dynamizmu naszych społeczeństw, ale przede wszystkim dynamizmu ich demokracji” powiedział David Sassoli podczas ceremonii przyznania nagrody, która odbyła się w hybrydowej formie.


Odbierając nagrodę, reżyser i producent zwycięskiego „Kolektywu" Alexander Nanau złożył hołd ofiarom i rodzinom, które dotknęła opowiedziana przez film tragedia, oraz niezależnej prasie, która ją ujawniła. „Chcemy walczyć z korupcją w Europie i chcemy wolnej prasy. (...) Społeczeństwa nie ewoluują, jeśli nie mamy edukacji kulturalnej i wolnej prasy. Waszym obowiązkiem jest wspieranie naszych obywateli, regulowanie wydatków na kulturę i edukację oraz ochrona dziennikarstwa” powiedział.


Pozostałe dwa filmy, które były nominowane do nagrody to: „Na rauszu” duńskiego reżysera Thomasa Vinterberga i „Boże Ciało” polskiego reżysera Jana Komasy.

Dowiedz się więcej o filmach nominowanych do Nagrody Publiczności LUX.

Zwycięzcę wyłoniono poprzez połączenie najwyższej średniej oceny z głosowania publicznego i z głosowania posłów do PE - każda grupa odpowiadała za 50% wyniku.

Pandemia COVID-19 mocno uderzyła w branżę kreatywną i kinową. Pokazy w kinach trzech finałowych filmów były ograniczone i zastąpiono je głównie pokazami online. Widzowie mogli oceniać filmy do 23 maja, posłowie do 8 czerwca.

Zwycięzca Nagrody Publiczności LUX 2021: Alexander Nanau za film „Kolektyw”  

Zwycięski film

„Kolektyw” rumuńskiego reżysera Alexandra Nanaua (tytuł oryginalny: Colectiv)

Tytuł tego dokumentu to nazwa klubu nocnego w Bukareszcie, gdzie w tragicznym pożarze w 2015 r. zginęło 27 młodych ludzi, a 180 zostało rannych. Oglądamy zespół dziennikarzy, którzy dochodzą, dlaczego 37 poparzonych ofiar zmarło w szpitalach, mimo że ich rany nie zagrażały życiu. Odkrywają przerażający nepotyzm i korupcję, które kosztują ludzkie życie, ale pokazują także, że odważni i zdeterminowani ludzie mają szansę pokonać skorumpowany system.


Film był nominowany do tegorocznego Oscara w kategoriach najlepszy film międzynarodowy i najlepszy film dokumentalny.


Konferencja prasowa i wydarzenia towarzyszące

Obejrzyj konferencję prasową ze zwycięzcą, pozostałymi finalistami, Europejską Akademią Filmową i przewodniczącą Komisji Kultury Sabine Verheyen (EPL, Niemcy), w godz. 13:15-14:00.

Zapraszamy też na nasz wywiad na żywo na Facebooku ze zwycięzcą o 14:00.

Interesuje Cię sytuacja europejskiego kina po COVID-19? Obejrzyj webinarium na stronie Nagrody LUX na Facebooku.

Nagroda Publiczności LUX

W tym roku przy Nagrodzie Publiczności LUX Parlament Europejski rozpoczął współpracę z European Film Academy, aby dotrzeć do szerszej publiczności. Poprzez swoją nagrodę filmową Parlament od 2007 r. wymiernie wspiera dystrybucję europejskich filmów, zapewniając napisy w 24 oficjalnych językach UE do filmów biorących udział w finale konkursu. Nagroda LUX zyskała swoją renomę dzięki wybieraniu europejskich koprodukcji na aktualne tematy polityczne i społeczne, które zachęcają do rozmowy na temat europejskich wartości.

Komisja Europejska i sieć Europa Cinemas są również partnerami Nagrody LUX.