Europejczycy debatują, jak wzmocnić demokrację i praworządność

Dowiedz się, co było tematem dyskusji drugiego panelu obywatelskiego Konferencji w sprawie przyszłości Europy 24-26 września.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy: obywatele dyskutują nt. europejskich wartości i praw

Ok. 200 Europejczyków reprezentujących różnorodność Europy pod względem pochodzenia geograficznego, płci, wieku, pochodzenia społeczno-ekonomicznego i wykształcenia, spotkało się w Strasburgu, aby wymienić się pomysłami na temat demokracji, wartości, praw, bezpieczeństwa i praworządności w UE podczas drugiego europejskiego panelu obywatelskiego Konferencji w sprawie przyszłości Europy.


„Konieczne jest kontynuowanie pracy nad podnoszeniem świadomości na temat Unii Europejskiej, pracy jej instytucji nad regulacjami i dobrostanem wszystkich jej mieszkańców” powiedział Gašper Dovžan, sekretarz stanu w słoweńskim MSZ i współprzewodniczący Konferencji z ramienia Rady.


„UE reprezentuje naszą codzienność, a jednak nigdy nie powinniśmy brać jej za pewnik (...). Trzeba o nią walczyć. Musimy mieć świadomość, że tylko w pokojowej i zjednoczonej Europie jest przyszłość dla lepszego życia dla nas wszystkich” powiedział uczestnikom.


Zaangażowanie, włączenie społeczne i równość

Wśród poruszonych kwestii znalazły się zwiększenie udziału w wyborach europejskich poprzez efektywniejsze kampanie informacyjne, ochrona procesu demokratycznego przed ingerencją z zewnątrz oraz zbliżenie instytucji UE do obywateli.


Andrea, uczestniczka z Włoch, powiedziała: „Europa, która jest bliżej swoich obywateli i której obywatele czują się częścią może naprawdę mieć wpływ na życie wszystkich: na nasze wybory dotyczące pracy i życia, a także na to, jak postrzegamy nasze wolności i nasze miejsce w społeczeństwie”.


Uczestnicy podkreślili znaczenie perspektywy przekraczającej granice krajowe i wzięcia pod uwagę doświadczeń innych krajów.


Wezwali również do zwrócenia większej uwagi na kwestie równość płci i włączenia społecznego.


„Mam nadzieję, że Europa mogłaby poprawiać mój codzienny dobrostan. To oznacza dostęp do kultury, sportu, zaplecza finansowego oraz mniej stresu (…), dzięki czemu każdy mógłby żyć w sposób, jaki mu odpowiada” stwierdziła Yola, uczestniczka z Francji.

Główne tematy dyskusji

Paneliści wybrali pięć priorytetowych tematów do omówienia na kolejnych spotkaniach:

  • Zapewnianie przestrzegania praw i niedyskryminacji
  • Ochrona demokracji i praworządności
  • Reformowanie UE
  • Budowanie tożsamości europejskiej
  • Wzmocnienie zaangażowania obywateli

Kwestie, które zostaną poruszone w ramach tych tematów, to m.in. edukowanie na temat demokracji, informacje w mediach, prywatność, prawa człowieka, integracja osób niepełnosprawnych, ochrona przed wykorzystywaniem seksualnym, zarządzanie migracją i równość płci.


Panel wybrał dwudziestu przedstawicieli, którzy wezmą udział w sesji plenarnej Konferencji oraz będą debatować z przedstawicielami instytucji UE i parlamentów narodowych.


Co teraz?


Druga sesja tego panelu na temat demokracji, wartości, praw, bezpieczeństwa i rządów prawa odbędzie się online 12-14 listopada; trzecia odbędzie się na żywo 10-12 grudnia we Florencji.

Trzeci panel spotka się po raz pierwszy 1-3 października w Strasburgu i zajmie się zmianami klimatycznymi, środowiskiem i zdrowiem.

Propozycje przygotowane przez panele pomogą ukształtować rekomendacje Konferencji, spodziewane na wiosnę 2022 roku.

Zaangażuj się i podziel się swoimi pomysłami na przyszłość Europy na platformie Konferencji!

Przeczytaj podsumowanie pierwszego panelu.

Więcej o drugim Europejskim panelu obywatelskim w naszym filmiku.

Więcej informacji