Nagroda im. Karola Wielkiego dla Młodzieży 2021 i 2020: zwycięzcy 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

Czeski projekt uczący rozpoznawania fake newsów zdobył Nagrodę im. Karola Wielkiego dla Młodzieży 2021, a zwycięzcą za 2020 r. został niemiecki projekt historii mówionej.

Wręczenie Nagrody im. Karola Wielkiego dla Młodzieży 2021 ©European Union 2021 - EP /Arantxa Hurtado Ange  

Ponieważ wydarzenie zostało odwołane w zeszłym roku z powodu pandemii, zwycięzcy zarówno z 2020 r., jak i z 2021 r. zostali uhonorowani podczas ceremonii w Akwizgranie 30 września.

Zwycięzcy nagrody 2021

Pierwszą nagrodę otrzymał czeski projekt Fakescape, który wykorzystuje gry do uczenia młodych ludzi krytycznego myślenia i wykrywania fake newsów.

Na drugim miejscu jest projekt „Generation Z” z Rumunii, ułatwiający kontakt młodych ludzi z naukowcami i osobistościami, aby pobudzić ciekawość, krytyczne myślenie i wolność słowa, a także dialog międzypokoleniowy.

Hiszpański projekt EuroInclusion zdobył trzecią nagrodę. Organizuje wymiany dla młodych Europejczyków, których celem jest pełna integracja społeczna, kulturalna i polityczna obywateli z niepełnosprawnością w wolnej, zróżnicowanej i zjednoczonej Europie.

Zwycięzcy nagrody 2020

Pierwsza nagroda zoznała przyznana niemieckiemu projektowi „Europejskie Archiwum Głosu” gromadzącemu ustne relacje osób urodzonych przed 1945 rokiem.

Drugie miejsce zajął francuski projekt „W stronę europejskiej służby obywatelskiej”, stowarzyszenie pomagające młodym Europejczykom wziąć udział wolontariacie w swoim kraju i za granicą, aby sprostać ważnym wyzwaniom dla naszego społeczeństwa, takim jak ochrona środowiska.

Trzecie miejsce zajęła Madeleina Kay z Wielkiej Brytanii, znana jako #EUsupergirl, z inicjatywą „Przyszłość to Europa”.

Europejska Nagroda dla Młodzieży im. Karola Wielkiego

Nagrodę przyznają co roku Parlament Europejski i Fundacja Międzynarodowej Nagrody im. Karola Wielkiego młodym ludziom w wieku 16-30 lat zaangażowanym w projekty, które pomagają promować zrozumienie między ludźmi z różnych krajów europejskich. Od 2008 r. do nagrody zgłoszono ponad 4250 projektów.

Nagranie z wydarzenia będzie dostępne na www.karlspreis.de lub bezpośrednio na kanale YouTube Karlspreis Academy.