Parlament: NIE dla przemocy ze względu na płeć

Parlament Europejski podświetla swój budynek w Brukseli na pomarańczowo 25 listopada z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet.

Budynek parlamentu jest podświetlony na pomarańczowo, aby zwiększyć świadomość w Międzynarodowym Dniu Eliminacji Przemocy wobec Kobiet – „Orange the World” – kampanii ONZ mającej na celu położenie kresu przemocy wobec kobiet i dziewcząt.
Budynek Parlamentu jest podświetlony na pomarańczowo w ramach kampanii „Orange the World" zwiększającej świadomość o przemocy wobec kobiet.

Parlament ponownie obchodzi Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet, biorąc udział w kampanii ONZ Orange the World, mającej na celu zwiększenie świadomości na temat przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Kolor pPomarańczowy symbolizuje tu lepszą przyszłość, wolną od przemocy i dyskryminacji.


W Parlamencie odbyła się również dziś debata na temat braku postępów w ratyfikacji Konwencji Stambulskiej, międzynarodowego traktatu o zwalczaniu przemocy wobec kobiet i dziewcząt, podpisanego przez UE w 2017 roku. Posłowie wezwali sześć krajów UE, które jeszcze nie ratyfikowały Konwencji - Bułgarię, Czechy, Węgry, Łotwę, Litwę i Słowację - do bezzwłocznej ratyfikacji.


Przemoc ze względu na płeć to nadal problem

Jedna na trzy kobiety w UE doświadczyła przemocy fizycznej lub seksualnej po ukończeniu 15 roku życia. Ok. 50 kobiet tygodniowo traci życie z powodu przemocy domowej ze strony partnera.


Według ONZ, w 2019 r. na całym świecie 243 miliony kobiet i dziewcząt padły ofiarą przemocy, ale zgłosiło to tylko 40% z nich.


Sytuacja pogorszyła się podczas pandemii COVID-19, ponieważ ograniczenia związane z poruszaniem się zmusiły kobiety do pozostawania w domu ze sprawcami przemocy.


16 września 2021 r. Parlament wezwał Komisję Europejską do uznania przemocy ze względu na płeć w internecie i poza nim za przestępstwo w świetle prawa UE.

Działania UE w walce z przemocą ze względu na płeć.