David Sassoli: „Europa potrzebuje nowego projektu przynoszącego nadzieję”

Europa musi stworzyć nowy projekt, który będzie wprowadzał innowacje, chronił i wyznaczał drogę, powiedział przywódcom UE przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

Konferencja prasowa przewodniczącego PE Davida Sassolego na szczycie Rady Europejskiej
Konferencja prasowa przewodniczącego PE Davida Sassolego na szczycie Rady Europejskiej

Przewodniczący zabrał głos na początku szczytu Rady szefów państw i rządów UE, który rozpoczął się w czwartek w Brukseli. W swoim wystąpieniu powiedział, że chce naświetlić braki w projekcie europejskim, tak, jak je widzi, a nie ograniczać się tylko do spraw bieżących.


Chociaż Europa poczyniła postępy w różnych kwestiach, takich jak Zielony Ład i transformacja cyfrowa, pandemia nadal nie ustępuje, a UE nie rozwija się tak, jak powinna, stwierdził Przewodniczący Parlamentu.


Dlatego, podkreślił, UE potrzebuje nowego projektu przynoszącego nadzieję, „który zjednoczy nas wszystkich; projektu, który ucieleśnia naszą Unię, nasze wartości i naszą cywilizację; projektu, którego wartość jest jasna dla wszystkich Europejczyków i który może być naszym punktem odniesienia".

Trzy słowa klucze

Według jego wizji, teb projekt powinien mieć "trójstronne podejście" - powinien być Europą, która wprowadza innowacje, chroni i wyznacza drogę.

Innowacyjności nie należy tylko rozumieć jako potrzeby innowacji technicznych. To ogólne poczucie kreatywności w instytucjach UE w tworzeniu polityki, działaniach, a nawet w sposobie życia. W tym kontekście David Sassoli podkreślił, że Konferencja w sprawie przyszłości Europy „powinna pomóc nam znaleźć innowacyjne sposoby na ponowne rozbudzenie poczucia, że Europa jest projektem, z którym wszyscy Europejczycy mogą się identyfikować". Wspomniał również, że innymi sposobami na innowacje byłoby przyznanie Parlamentowi prawa inicjatywy ustawodawczej czy ustanowienie nowych środków własnych dla zwiększenia potencjału finansowego UE.

W kwestii ochrony podkreślił, że UE musi być lepiej przygotowana na przyszłe kryzysy, które mogą mieć charakter środowiskowy, gospodarczy, dyplomatyczny czy militarny. Konkretnie, Przewodnicząca zwrócił uwagę na środki polityczne UE dla wspólnej obrony, zarządzania granicami zewnętrznymi, płacy minimalnej i walki z ubóstwem energetycznym.

Wreszcie, UE powinna być także „światłem przewodnim i inspiracją dla naszych współobywateli w Europie, ale także poza naszymi granicami” w kwestii demokracji, wolności i dobrobytu.

“Teraz do nas należy, aby te wizje stały się rzeczywistością, aby Europa mogła utrzymać swoją pozycję i dotrzymać swoich obietnic w służbie wszystkim Europejczykom” dodał.

Więcej informacji