W tym tygodniu w PE: działania klimatyczne, rezerwy gazu, Ukraina

Na sesji plenarnej 22-23.06 Parlament zagłosuje nad planami ograniczenia emisji dwutlenku węgla, zwiększenia magazynowania gazu i wsparcia dla krajów przyjmujących uchodźców z Ukrainy.

Flagi UE przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli
22-23 czerwca odbywa się sesja plenarna.

Zielona transformacja

W środę Parlament zagłosuje nad trzema ustawami, które wchodzą w skład pakietu „Gotowi na 55” (Fit for 55), które podczas poprzedniej sesji plenarnej zostały skierowane do dalszych plac: zmianami w unijnym systemie handlu uprawnieniami do emisji CO2, nowym podatkiem węglowym na importowane towary oraz utworzeniem funduszu pomocy dla osób dotkniętych ubóstwem energetycznym i transportowym.

Pakiet „Gotowi na 55”, element wysiłków UE na rzecz walki ze zmianą klimatu, ma pomóc UE obniżyć emisje o 55% do 2030 r. i osiągnąć zerową emisję netto do 2050 r.


Rezerwy gazu w UE

Parlament będzie debatował i zagłosuje nad planem szybszego uzupełnienia strategicznych rezerw gazu UE przed zimą, aby zapewnić wystarczającą ilość dla ciepłownictwa i przemysłu.

Ukraina

Działania dla wsparcie krajów przyjmujących osoby uciekające z Ukrainy będą tematem dyskusji w środę, a w czwartek zostaną poddane głosowaniu. Parlament omówi też stosunki Rosji z ekstremistycznymi partiami politycznymi w UE.


Dowiedz się, jak UE i Parlament Europejski wspierają Ukrainę od momentu rosyjskiej inwazji

Szczyt UE: status kraju kandydującego Ukrainy, Mołdawii i Gruzji

Posłowie przedstawią swoje oczekiwania wobec szczytu europejskiego, który odbędzie się 23-24 czerwca, w tym kwestię, czy Ukrainie, Mołdawii i Gruzji należy przyznać status krajów kandydujących do UE.

Cyfrowy unijny certyfikat COVID

W czwartek Parlament ma zatwierdzić przedłużenie unijnego cyfrowego certyfikatu COVID o kolejne 12 miesięcy, aby zapewnić swobodne przemieszczania się w UE. W tej chwili obowiązwywanie certyfikatu wygasa 30 czerwca.


Premier Chorwacji w Parlamencie

W środę chorwacki Premier Andrej Plenković omówi stan UE i stojące przed nią wyzwania z eurodeputowanymi. To już czwarta z cyklu debat „Oto Europa” po rozmowach z Premierem Irlandii Micheálem Martinem, Premier Estonii Kają Kallas i Premierem Włoch Mario Draghim.

Prezydent Zambii Hakainde Hichilema wygłosi przemówienie w Parlamencie w czwartek.

Poza sesją plenarną

W poniedziałek prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde odpowie na pytania parlamentarnej Komisji Gospodarczej na temat konsekwencji wojny w Ukrainie i inflacji w strefie euro.

Powiązane artykuły