Debata o stanie Unii 2022 - jak ją śledzić? 

 
 

Udostępnij tę stronę: 

14 września posłowie i posłanki do PE ocenią prace Komisji, aby upewnić się, że jej działania są odpowiedzią na najważniejsze potrzeby Europejczyków. Tę debatę możesz śledzić na żywo!

Czym jest debata o stanie Unii Europejskiej?

Co roku, we wrześniu, przewodnicząca Komisji Europejskiej przyjeżdża do Parlamentu Europejskiego, aby omówić z eurodeputowanymi działania Komisji z ostatniego roku i plany na przyszłość. To spotkanie nosi nazwę Debaty o Stanie Unii Europejskiej (angielski skrót SOTEU)


Po wystąpieniu przewodniczącej Komisji Europejskiej, posłowie analizują prace Komisji i rozliczają ją z jej działań. Jako wybrani w powszechnych wyborach przedstawiciele i przedstawicielki obywateli Unii, posłowie upewniają się, że działania Komisji miały na celu rozwiązanie najważniejszych problemów obywateli Europy.


Debata o stanie Unii ma także wpływ na program prac Komisji na kolejny rok.


Dlaczego debata o stanie Unii 2022 jest ważna?

Reakcja na wojnę Rosji przeciw Ukrainie, zmiana klimatu, działania Unii na rzecz ograniczenia rosnących kosztów życia, kryzys energetyczny i praworządność to najpilniejsze problemy przed którymi stoi Unia.


Wciąż aktualne są także priorytety, które przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przedstawiła podczas zeszłorocznej debaty o stanie Unii Europejskiej: wysiłki na rzecz walki z pandemią koronawirusa i jej skutkami oraz transformacja cyfrowa.


Parlament Europejski oczekuje, że Unia wysłucha żądań i propozycji obywateli i obywatelek, zgłoszonych w czasie dyskusji prowadzonej w ramach Konferencji w Sprawie Przyszłości Europy, zwłaszcza tych, dotyczących polityk pomagających walczyć ze skutkami kryzysu.


Jak śledzić debatę o stanie Unii?

Debata będzie transmitowana na żywo na naszej stronie internetowej w środę 14 września od godz. 9.00. Tłumaczenie ustne będzie dostępne we wszystkich 24 językach urzędowych Unii.


Można ją także oglądać na żywo na Facebooku i dołączyć do dyskusji na pozostałych mediach społecznościowych, w tym na Twitterze, LinkedIn i Instagramie.


Biorąc udział w dyskusji nie zapomnij użyć hashtagu #SOTEU.


Zdjęcia i nagrania z wydarzenia znajdziesz w centrum multimedialnym Parlamentu.


Opinie i reakcje eurodeputowanych można śledzić na bieżąco za pośrednictwem Newshub.