70-lecie Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski świętuje 70 lat demokracji w działaniu - od swojego pierwszego zgromadzenia w 1952 r. po więcej uprawnień niż kiedykolwiek w tych trudnych czasach.

Parlament Europejski obchodzi swoje 70-lecie. Pierwsza sesja odbyła się w 1952 roku.

Siedemdziesiąt lat temu w Strasburgu odbyła się pierwsza sesja Wspólnego Zgromadzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, które było początkiem Parlamentu Europejskiego, jaki znamy dzisiaj.


Od tego czasu, wspólnota sześciu krajów europejskich przekształciła się w unię 27 państw członkowskich, która wspiera demokrację, prawa podstawowe, stabilność gospodarczą i wzrost. Parlament odegrał kluczową rolę w rozwoju UE. Zwiększył liczbę krajowych przedstawicieli z 78 w 1952 r. do 705 posłów i posłanek do PE obecnie. Są oni wybierani w wyborach bezpośrednich.


„W ciągu 70 lat zgromadzenie rosło w siłę, zmieniając się z organu doradczego o ograniczonych uprawnieniach do prawdziwej instytucji ucieleśniającej europejską demokrację i europejską opinię publiczną” powiedziała Roberta Metsola, Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, na wrześniowej sesji plenarnej.


Jako jedyny wybierany bezpośrednio, wielojęzyczny, wielopartyjny, ponadnarodowy parlament na świecie, jest ważnym forum debaty politycznej i podejmowania decyzji na szczeblu UE. Ma uprawnienia ustawodawcze i budżetowe, które mają wpływ na miliony obywateli UE.


„Trwa nielegalna wojna w Ukrainie, która niszczy, zabija i podważa wolę polityczną ludzi. W jej obliczu, dziś bardziej niż kiedykolwiek rozumiemy znaczenie stania na straży demokratycznego głosu obywateli i europejskich wartości demokratycznych, które reprezentuje ta Izba" powiedziała Przewodnicząca.

Parlament upamiętni swoje historyczne i legislacyjne osiągnięcia z ostatnich 70 lat podczas specjalnej ceremonii we wtorek, 22 listopada.