Nowy wymiar Erasmusa

Popularny europejski program wymiany studentów czeka rewolucja. Jego nowa odsłona pokrywać będzie obszary edukacji, rozmaitych szkoleń i treningów, oraz - po raz pierwszy w historii – sportu. Jak zatem będzie wyglądał "Erasmus +", przegłosowany przez eurodeputowanych podczas listopadowej sesji plenarnej?

Erasmus+ - co nowego w znanym programie?
Erasmus+ - co nowego w znanym programie?

Od momentu powstania najbardziej popularnego unijnego programu w 1987 r., z grantów skorzystało ponad 3 miliony osób. Zeszły rok był rekordowy - dofinansowanie otrzymało bowiem 270 tysięcy "erasmusów" (zarówno tych studiujących, jak i odbywających staże w firmach zagranicznych).


W ramach przegłosowanej właśnie nowej odsłony programu, młodzi Europejczycy będą mogli powalczyć o granty sportowe, wspierające rozwój najpopularniejszych dyscyplin w UE. Na dofinansowanie będą mogły liczyć także inicjatywy mierzące się z problemem dopingu, przemocy, dyskryminacji i nietolerancji. Ponadto, dla studentów chcących uzyskać tytuł magistra poza granicami swojego kraju, Unia Europejska uruchomione zostaną preferencyjne kredyty.


Po osiągnięciu porozumienia z Radą w czerwcu, parlamentarna Komisja Kultury i Edukacji poparła propozycję 5 listopada 2013 r. Posłowie ostatecznie poparli program Erasmus+ 19 listopada 2013 r.