Koronawirus: oś czasu działań UE

UE podejmuje wiele działań w walce z pandemią koronawirusa i jej skutkami. Przedstawiamy je na naszej podzielonej tematycznie osi czasu.

Dowiedz się, co robi UE w zakresie opieki zdrowotnej, badań, gospodarki, miejsc pracy, społeczeństwa, podróży, transportu i aby pomóc swoim partnerom na całym świecie w walce z COVID-19.

OPIEKA ZDROWOTNA

Wspieranie sektora opieki zdrowotnej i zapewnianie dostępu do sprzętu medycznego

  • infographic illustration

    20 mln szybkich testów antygenowych dla państw członkowskich

    18 grudnia 2020

    Komisja Europejska proponuje wspólne przepisy dotyczące stosowania, walidacji i wspólnego zatwierdzania szybkich testów antygenowych. Ponadto, państwa członkowskie dostają do dyspozycji ponad 20 milionów testów.

  • infographic illustration

    Program UE dla Zdrowia

    14 grudnia 2020

    Negocjatorzy Rady i Parlamentu dochodzą do porozumienia w sprawie programu UE dla Zdrowia (EU4Health), który ma na celu zwalczanie transgranicznych zagrożeń zdrowotnych i tworzenie odpornych systemów opieki zdrowotnej w UE. Za sprawą Parlamentu fundusze na lata 2021-2027 zostały zwiększone do kwoty 5,1 mld euro. Propozycja nowego programu zdrowotnego została przedstawiona przez Komisję Europejską 28 maja 2020 r.

  • infographic illustration

    Nowy program UE w dziedzinie zdrowia

    13 listopada 2020

    Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie nowego Programu UE dla zdrowia zaproponowanego 28 maja przez Komisję, którego celem jest stawienie czoła transgranicznym zagrożeniom zdrowotnym i budowa skutecznych systemów opieki zdrowotnej.

  • infographic illustration

    Europejska Unia Zdrowotna

    11 listopada 2020

    Komisja Europejska przedstawia pierwsze środki służące budowie Europejskiej Unii Zdrowia, która zagwarantuje gotowość i skuteczność UE do reagowania na obecne i przyszłe kryzysy zdrowotne. Propozycja Komisji obejmuje unijny mechanizm reagowania w sytuacjach nadzwyczajnych, który ma zostać ustanowiony w celu niezależnego i szybszego ogłaszania sytuacji kryzysowych. Gwarantuje również większe uprawnienia dla Europejskiej Agencji Leków (EMA) i Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

  • infographic illustration

    Ułatwianie importu sprzętu medycznego

    28 października 2020

    Unia czasowo znosi opłaty celne oraz VAT od importu, aby ułatwić przywóz sprzętu medycznego z krajów trzecich. Zwolnienie z opłat, stosowane już od 30 stycznia 2020 r., zostało przedłużone do kwietnia 2021 roku. Ponadto nowe przepisy zapewnią zwolnienie z podatku VAT na potrzeby sprzedaży szczepionek i testów na COVID-19 dla szpitali i lekarzy pierwszego kontaktu. 

  • infographic illustration

    Walka z niedoborem leków

    17 września 2020

    W rezolucji przyjętej 17 września Parlament wzywa UE, aby stała się bardziej samowystarczalna w kwestiach zdrowotnych poprzez zabezpieczenie dostaw, przywrócenie lokalnej produkcji leków i lepszą koordynację unijnych krajowych strategii zdrowotnych.

  • infographic illustration

    Wsparcie leczenia za pomocą osocza rekonwalescentów

    31 lipca 2020

    Ponad 200 służb krwiodawstwa z całej UE może ubiegać się o fundusze na zakup sprzętu do plazmaferezy, czyli pobierania osocza, dla wsparcia leczenia nowych pacjentów z koronawirusem.

  • infographic illustration

    Dostęp do Remdesiwiru w leczeniu COVID-19 w UE

    28 lipca 2020

    Dzięki podpisaniu umowy z firmą farmaceutyczną Gilead, dawki leku Veklury [nazwa handlowa Remdesiwiru], pierwszego leku dopuszczonego na szczeblu UE w terapii COVID-19, zostały udostępnione państwom członkowskim i Zjednoczonemu Królestwu.

  • infographic illustration

    Zwiększenie gotowości na ewentualne przyszłe ognisk choroby.

    15 lipca 2020

    Komisja przedstawia natychmiastowe środki krótkoterminowe w celu zwiększenia gotowości UE na ewentualne przyszłe ogniska Covid-19, takie jak zwiększenie zakresu badań, zapewnienie dostaw leków i sprzętu medycznego oraz zmniejszenie obciążenia grypą sezonową.

  • infographic illustration

    Odroczenie nowych wymogów dotyczących sprzętu medycznego

    17 kwietnia 2020

    Parlament decyduje się odroczyć wejście w życie nowego rozporządzenia w sprawie wyrobów medycznych, aby zapobiec niedoborom podstawowego sprzętu medycznego na rynku lub opóźnieniom w jego dostawach.

  • infographic illustration

    Wsparcie sektora ochrony zdrowia w sytuacjach nadzwyczajnych

    17 kwietnia 2020

    UE uruchamia ponad 3 mld euro ze swego budżetu na potrzeby dystrybucji środków medycznych, koordynacji transportu pacjentów oraz sprzętu medycznego, a także by wspierać organizowanie szpitali polowych. Na dłuższą metę ze środków tych będą również finansowane ośrodki badawcze oraz ośrodki, w których przeprowadzane będą testy.

  • infographic illustration

    Stworzenie wspólnej unijnej rezerwy sprzętu medycznego

    20 marca 2020

    UE tworzy strategiczne zapasy respiratorów, masek wielokrotnego użytku, sprzętu laboratoryjnego i środków leczniczych (w ramach rescEU), aby wspomóc państwa członkowskie borykające się z ich niedoborem.

  • infographic illustration

    Zintensyfikowanie produkcji

    20 marca 2020

    Zapewnienie swobodnego dostępu do zharmonizowanych norm europejskich dotyczących środków medycznych (masek, odzieży ochronnej, środków ochrony dróg oddechowych itp.), aby ułatwić zwiększenie ich produkcji.

  • infographic illustration

    Utworzenie europejskiego zespołu ekspertów

    17 marca 2020

    Powstaje zespół siedmiu epidemiologów i wirusologów z różnych państw członkowskich, którego zadaniem jest formułowanie wytycznych unijnych dotyczących reakcji na koronawirusa oraz koordynowanie środków zarządzania ryzykiem.

  • infographic illustration

    Zagwarantowanie dostępności środków ochrony indywidualnej

    15 marca 2020

    Eksport środków ochrony indywidualnej (masek, przyłbic ochronnych, odzieży ochronnej itp.) do krajów spoza Unii Europejskiej wymaga zezwolenia.

  • infographic illustration

    Wspólne zakupy sprzętu medycznego

    28 lutego 2020

    Państwa członkowskie łączą siły w ramach umowy dotyczącej wspólnego udzielania zamówień na zakup środków ochronnych (rękawiczek, masek, kombinezonów itp.), respiratorów oraz zestawów do testowania na obecność koronawirusa.

BADANIA NAUKOWE

Wspieranie badań naukowych i innowacji, aby zapewnić skuteczne leczenie i szczepionki

  • infographic illustration

    Dopuszczenie do obrotu drugiej szczepionki na COVID-19

    6 stycznia 2021

    Szczepionka przeciw COVID-19, opracowana przez firmę Moderna, uzyskuje pozwolenie na warunkowe dopuszczenie do obrotu w UE.

  • infographic illustration

    Rozpoczęcie szczepień w całej UE

    27 grudnia 2020

    W całej UE rozpoczynają się szczepienia przeciw COVID-19. Zgodnie z krajowymi strategiami szczepień państw UE, szczepieniom poddawane są najpierw osoby z grup uznanych za priorytetowe - seniorzy i pracownicy służby zdrowia.

  • infographic illustration

    Zatwierdzenie pierwszej szczepionki na COVID-19

    21 grudnia 2020

    Po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji naukowej od Europejskiej Agencji Leków (EMA), Komisja Europejska wydaje pierwsze pozwolenie na dopuszczenie do obrotu szczepionki na koronawirusa, opracowanej przez firmy BioNTech i Pfizer. Państwa UE popierają wydanie tego pozwolenia.

  • infographic illustration

    Kontrakty na szczepionkę na COVID-19

    25 listopada 2020

    UE podpisała umowy z firmami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNTech-Pfizer i Moderna, dzięki którym wszystkie państwa członkowskie będą mogły kupić szczepionki przeciwko COVID-19, jak będą dostępne. Możliwe będzie również przekazanie ich w formie darów krajom o niskich i średnich dochodach lub ich redystrybucji w innych krajach europejskich.


  • infographic illustration

    UE głównym darczyńcą COVAX

    12 listopada 2020

    Program COVAX jest częścią globalnego programu współpracy na rzecz szybkiego opracowania, produkcji i sprawiedliwego udostępniania testów, terapii i szczepionek przeciwko COVID-19. UE przeznaczy 500 mln euro na zapewnienie dostępu do szczepionek krajom o niskim i średnim dochodzie.

  • infographic illustration

    Efektywne strategie szczepień na COVID-19

    15 października 2020

    Komisja Europejska przedstawia państwom członkowskim UE kluczowe elementy strategii szczepień przeciwko COVID-19 oraz grupy priorytetowe, które mają zostać zaszczepione w pierwszej kolejności.

  • infographic illustration

    128 mln euro na badania diagnostyczne i szczepionki

    11 sierpnia 2020

    UE wspiera 23 projekty badawcze kwotą 128 mln euro w ramach unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020. Projekty mają na celu przestawienie procesów produkcyjnych na szybką produkcję niezbędnych środków medycznych i sprzętu potrzebnego do testowania i leczenia; rozwijanie technologii medycznych w celu poprawy wykrywania wirusa i opieki nad pacjentami; badanie behawioralnego i społeczno-ekonomicznego wpływu pandemii w celu poprawy strategii leczenia i zapobiegania.

    Już wcześniej przeznaczono 48,25 mln euro na 18 projektów badawczych w celu opracowania szczepionek, nowych terapii, szybkich testów diagnostycznych oraz poprawy gotowości i reagowania na epidemie oraz 117 mln euro na 8 projektów dotyczących diagnostyki i leczenia w ramach inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych.

    .

  • infographic illustration

    Przyspieszone opracowanie szczepionek

    10 lipca 2020

    Parlament zatwierdza tymczasowe odstępstwo od niektórych zasad dotyczących badań klinicznych, aby umożliwić szybsze opracowanie szczepionek i terapii na Covid-19.

  • infographic illustration

    75 mln euro dla CureVac – firmy pracującej nad szczepionką przeciw koronawirusowi

    6 lipca 2020

    Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i CureVac, innowacyjny producent szczepionek w Niemczech, zawarły umowę pożyczki w wysokości 75 milionów euro na wsparcie ciągłego rozwoju i produkcji szczepionek, w tym szczepionki CureVac przeciwko SARS -CoV-2.

  • infographic illustration

    Światowy akcja składania deklaracji wkładów finansowych na rzecz sfinansowania rozwoju diagnostyki i szczepionek

    27 czerwca 2020

    Szczyt „Globalny cel: zjednoczmy się dla naszej przyszłości” mobilizuje dodatkowe 6,15 miliarda euro w ramach globalnej reakcji na pandemię koronawirusa (Coronavirus Global Response), podnosząc całkowitą kwotę zobowiązań do prawie 16 miliardów euro. Maraton składania deklaracji wkładów finansowych został rozpoczęty 4 maja przez UE razem z globalnymi partnerami, zachęcając kraje i organizacje na całym świecie do zebrania finansowania dla rozwoju i wdrażania diagnostyki, terapii i szczepionek przeciwko koronawirusowi.

  • infographic illustration

    Unijna strategia szczepień

    17 czerwca 2020

    Komisja Europejska przedstawia strategię UE mającą przyspieszyć opracowanie, produkcje i dystrybucję szczepionek na COVID-19.

  • infographic illustration

    100 mln euro na rozwój szczepionek

    11 czerwca 2020

    Europejski Bank Inwestycyjny wspiera firmę immunoterapeutyczną BioNTech SE finansowaniem dłużnym w wysokości 100 mln euro na rozwój programu szczepionek przeciw COVID-19.

  • infographic illustration

    314 mln euro dla innowacyjnych firm

    8 czerwca 2020

    W ramach programu pilotażowego „Akcelerator” Europejskiej Rady ds. Innowacji przyznano 166 mln euro dla 36 firm na prace nad pionierskimi projektami zwalczania wirusa i wspierania powrotu do zdrowia. Dodatkowe 148 mln EUR przyznano kolejnym 36 przedsiębiorstwom, które mają wnieść wkład w plan odbudowy Europy. 139 firm otrzymało nowo wprowadzoną pieczęć doskonałości COVID-19, aby pomóc im w pozyskiwaniu funduszy z innych źródeł.

  • infographic illustration

    117 mln euro na projekty badawcze w walce z Covid-19

    12 maja 2020

    W ramach inicjatywy w zakresie leków innowacyjnych, która jest partnerską inicjatywą między UE a przemysłem farmaceutycznym, zostanie wyasygnowane 117 mln euro. Kwota ta posłuży do wspierania 8 projektów dotyczących opracowywania metod leczenia i diagnostyki (do 72 mln euro będzie pochodzić z budżetu UE). Nabór wniosków do przyspieszonej procedury ogłoszono w marcu.

  • infographic illustration

    Platforma udostępniania danych dla naukowców

    20 kwietnia 2020

    Aby wesprzeć naukowców w Europie i na świecie w walce z pandemią koronawirusa, Komisja Europejska wraz z kilkoma partnerami uruchamia europejską platformę danych dotyczących COVID-19, aby umożliwić szybkie gromadzenie i dzielenie się dostępnymi danymi naukowymi

  • infographic illustration

    48,25 mln euro na sfinansowanie 18 projektów badawczych realizowanych przez 151 zespołów naukowych

    6 marca 2020

    W ramach programu „Horyzont 2020” Unia Europejska przeznacza 48,25 mln euro na sfinansowanie 18 projektów badawczych prowadzonych przez 151 zespołów naukowych. Środki te mają służyć opracowaniu szczepionek, nowych metod leczenia i szybkich testów diagnostycznych, co umożliwi lepsze przygotowanie się do potencjalnych wybuchów epidemii w przyszłości oraz szybsze reagowanie na nie.

GOSPODARKA

Wspieranie sektora finansowego i przedsiębiorstw

  • infographic illustration

    Porozumienie ws. Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności

    18 grudnia 2020

    Negocjatorzy Rady i Parlamentu osiągają porozumienie w sprawie przepisów dotyczących Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, który jest kluczowym elementem planu odbudowy po COVID-19. Plan zakłada uruchomienie 672,5 mld euro w postaci pożyczek i dotacji na wsparcie reform i inwestycji w państwach UE.

  • infographic illustration

    Wieloletni budżet na lata 2021-2027 zatwierdzony przez UE

    16 grudnia 2020

    Podczas sesji plenarnej Parlament zatwierdza siedmioletni budżet UE. Środki te, wraz z pakietem na rzecz odbudowy po COVID-19, umożliwią UE przeznaczenie 1,8 bln euro na inwestycje w bardziej odporną, zieloną i cyfrową Europę.


    W toku negocjacji z Radą posłowie do PE zabezpieczyli znacznie większe środki finansowe na nowy program UE dla Zdrowia (UE4Health).

  • infographic illustration

    Kompromis w sprawie długoterminowego budżetu UE

    10 listopada 2020

    Zespół negocjacyjny Parlamentu osiąga wstępne porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027. Oprócz pakietu uzgodnionego na szczycie UE w lipcu Parlament pozyskuje dodatkowe 16 mld euro. 15 mld euro miliardów euro wzmocni standardowe programy ochrony obywateli przed pandemią COVID-19 i stworzy możliwości dla następnego pokolenia. Pozostały 1 mld euro zwiększy elastyczność, aby sprostać przyszłym potrzebom i kryzysom.

  • infographic illustration

    6,2 mld euro na walkę z kryzysem i przyspieszenie wdrażania szczepionek

    17 września 2020

    Parlament zatwierdza zwiększenie budżetu na 2020 r. o 6,2 mld euro: środki na fundusze spójności zostaną uzupełnione o 5,1 mld euro, aby zapewnić możliwość pokrycia wniosków państw członkowskich o zwrot kosztów działań w walce z kryzysem oraz wykorzystanie 1,1 mld euro na rozwój i wdrażanie szczepionki na COVID-19.

  • infographic illustration

    Parlament otwiera drogę do planu odbudowy

    16 września 2020

    Dzięki głosowaniu na posiedzeniu plenarnym już we wrześniu, Parlament przyspieszył procedurę, która pozwoliłaby UE pożyczyć 750 miliardów euro na rynkach dla wdrożenia planu odbudowy po koronawirusie. Posłowie podtrzymują swój apel o wprowadzenie nowych zasobów własnych do budżetu UE, które powinny co najmniej pokryć koszty związane z planem.

  • infographic illustration

    Parlament ubolewa nad cięciami budżetowym

    23 lipca 2020

    Po tym, jak szefowie państw i rządów uzgodnili w połowie lipca porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 i Funduszu Odbudowy, posłowie przyjeli rezolucję określającą ich stanowisko przed negocjacjami z Radą. Parlament z zadowoleniem przyjął porozumienie co do ogólnej wielkości Funduszu, ale skrytykował cięcia w długoterminowym budżecie, wezwał do wiążącego zobowiązania w sprawie nowych źródeł finansowania UE i zadeklarował wstrzymanie zgody, jeśli umowa nie ulegnie poprawie. Posłowie nalegają również, aby Parlament był w pełni zaangażowany w decyzje dotyczące planu naprawy.

  • infographic illustration

    Pomoc dla sektora rolno-spożywczego

    19 czerwca 2020

    Od wybuchu pandemii koronawirusa, UE środki wyjątkowego wsparcia finansowego i przeciwdziałania kryzysowi na rynku oraz wprowadziła większą elastyczność w przepisach polityki rolnej UE, aby pomóc rolnikom, rybakom i małym przedsiębiorstwom rolno-spożywczym poradzić sobie ze skutkami Covid-19.

  • infographic illustration

    Ochrona pracowników przygranicznych i sezonowych

    19 czerwca 2020

    Parlament wzywa do podjęcia pilnych działań w celu ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i uczciwych warunków pracy pracowników przygranicznych i sezonowych w kontekście kryzysu koronawirusowego.

  • infographic illustration

    Program EBC dotyczący zakupów nadzwyczajnych w związku z pandemią (1,35 biliona euro)

    4 czerwca 2020

    Europejski Bank Centralny zwiększa nadzwyczajny program zakupów w czasie pandemii o 600 miliardów euro, do 1,35 biliona euro. Tymczasowy program zakupu papierów wartościowych sektora prywatnego i publicznego uruchomiono w marcu z kwotą 750 mld euro, która stanowiła uzupełnienie 120 mld euro już wcześniej uruchomionych w związku z pandemią.

  • infographic illustration

    750 mld euro na ożywienie gospodarcze i społeczne

    27 maja 2020

    Eurodeputowani z zadowoleniem przyjęli propozycje Komisji Europejskiej dotyczące instrumentu naprawczego do walki z kryzysem koronawirusowym w wysokości 750 miliardów euro („Next Generation EU”) w ramach zaktualizowanego projektu wieloletniego budżetu UE, przedstawionego przez Ursulę von der Leyen na posiedzeniu plenarnym. W rezolucjach z 15 maja i 17 kwietnia eurodeputowani zaapelowali o solidny i pokaźny pakiet naprawczy, skoncentrowany na potrzebach obywateli.

  • infographic illustration

    Wsparcie EBI dla gospodarki (65 mld euro)

    16 kwietnia 2020

    Europejski Bank Inwestycyjny tworzy fundusz gwarancyjny w wys. 25 mld euro, dzięki któremu będzie możliwe uruchomienie do 200 mld euro na pomoc dla gospodarki europejskiej, w uzupełnieniu do 40 mld euro, które uruchomiono już wcześniej.

  • infographic illustration

    Europejski plan działania na rzecz stopniowego znoszenia środków ograniczania pandemii koronawirusa

    15 kwietnia 2020

    Komisja i Rada Europejska przedstawiają wytyczne i zalecenia dla państw członkowskich dotyczące znoszenia środków ograniczania pandemii.

  • infographic illustration

    Natychmiastowa pomoc dla co najmniej 100 tys. MŚP

    6 kwietnia 2020

    Jako że kryzys dotknął szczególnie małe i średnie przedsiębiorstwa europejskie, Unia Europejska przeznacza na pomoc dla nich ok. 8 mld euro.

  • infographic illustration

    Unijne fundusze strukturalne na podstawowe inwestycje i zasoby (37 mld euro)

    27 marca 2020

    W ramach inicjatywy inwestycyjnej w odpowiedzi na koronawirusa z unijnych funduszy strukturalnych udostępnia się 37 mld euro na wsparcie dla systemów opieki zdrowotnej, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rynków pracy.

  • infographic illustration

    Większa elastyczność fiskalna

    23 marca 2020

    Unia uelastycznia swe przepisy budżetowe, aby umożliwić państwom członkowskim nadzwyczajne wydatki na walkę z pandemią.

  • infographic illustration

    Zmiana zasad pomocy państwa

    19 marca 2020

    Państwa członkowskie mogą elastycznie stosować zasady pomocy państwa, aby zapewnić przedsiębiorstwom każdej wielkości dostateczną płynność i zachowanie ciągłości działalności gospodarczej.

ZATRUDNIENIE I SPOŁECZEŃSTWO

Wspieranie dochodów gospodarstw domowych oraz miejsc pracy w czasie kryzysu

  • infographic illustration

    Ochrona miejsc pracy i wspieranie przedsiębiorstw (100 mld euro)

    27 października 2020

    W ramach reakcji na koronawirusa, UE przyjęła w maju instrument SURE, zapewniający krajom UE finansowanie do 100 mld euro w postaci pożyczek na korzystnych warunkach, aby umożliwić firmom zatrzymanie pracowników i skrócenie czasu pracy, zapewniając jednocześnie wsparcie dochodów. Został aktywowany 22 września. Pierwsze raty zostały wypłacone 27 października.

  • infographic illustration

    Klasyfikacja grupy ryzyka SARS-CoV-2

    11 czerwca 2020

    Parlament i Komisja Europejska zgadzają się sklasyfikować wirusa wywołującego COVID-19, SARS-CoV-2, do 3 grupy ryzyka według dyrektywy UE w sprawie czynników biologicznych, aby zapewnić dodatkowe zabezpieczenie zdrowia i bezpieczeństwa pracowników.

  • infographic illustration

    Wytyczne UE dotyczące bezpiecznego powrotu do pracy

    24 kwietnia 2020

    UE ogłasza wytyczne zapewniające pracownikom powrót do miejsc pracy w bezpiecznym i zdrowym środowisku. Wytyczne obejmują obszary od oceny ryzyka i opieki nad chorymi pracownikami po informacje dla konkretnych sektorów i zawodów.

  • infographic illustration

    Pomoc najbardziej potrzebującym

    23 kwietnia 2020

    Aby obniżyć ryzyko infekcji, żywność i podstawową pomoc materialną z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym można będzie dostarczać za pomocą bonów elektronicznych lub papierowych. Będzie można również zapewniać sprzęt ochronny dla dostawców i wolontariuszy.

  • infographic illustration

    Pomoc dla rolników i rybaków

    23 kwietnia 2020

    UE uelastycznia sposób finansowania rolnictwa, rybołówstwa i akwakultury, aby pomóc tym sektorom poradzić sobie ze skutkami epidemii Covid-19.

  • infographic illustration

    Aplikacje monitorujące COVID-19: zapewnianie prywatności i ochrony danych

    17 kwietnia 2020

    Komisja Europejska wydała wytyczne i zestaw narzędzi UE w zakresie opracowywania nowych aplikacji wspierających walkę z COVID-19. Parlament podkreśla, że wszelkie środki cyfrowe do walki z pandemią muszą być w pełni zgodne z przepisami dotyczącymi ochrony danych i prywatności.

  • infographic illustration

    Pomoc finansowa z Funduszu Solidarności (800 mln euro)

    26 marca 2020

    Rozszerza się zakres Funduszu Solidarności Unii Europejskiej, aby objąć nim sytuacje kryzysowe dotyczące zdrowia publicznego. W 2020 r. państwa członkowskie najbardziej dotknięte skutkami pandemii otrzymają z tego funduszu 800 mln euro.

  • infographic illustration

    Unikanie przeciążenia sieci

    19 marca 2020

    Unia zwraca się do firm takich jak Netflix, Facebook i YouTube o obniżenie jakości streamingu, by uniknąć przeciążenia sieci.

PODRÓŻE I TRANSPORT

Ograniczenie możliwości podróży i zapewnienie świadczenia niezbędnych usług

  • infographic illustration

    Ochrona przed COVID-19 zimą

    2 grudnia 2020

    Komisja Europejska przedstawia strategię ograniczania przypadków COVID-19 w okresie zimowym. Zaleca ona państwom członkowskim, aby nadal utrzymywały wymogi zachowywania dystansu fizycznego i noszenia masek, zintensyfikowały testy i ustalania kontaktów zakaźnych, udzielały porad dotyczących bezpiecznego podróżowania i dalej rozwijały strategie szczepień.

  • infographic illustration

    Unijny system do płynnego startu aplikacji do ostrzegania i alarmowania o COVID-19

    19 października 2020

    Komisja Europejska wprowadza unijny system („gateway”), aby zapewnić interoperacyjność aplikacji służących do alarmowania i ostrzegania o COVID-19. Pierwsze aplikacje powiązane z tą usługą to Corona-Warn-App (Niemcy), COVID tracker (Irlandia) i Immuni (Włochy). Inne aplikacje będą podłączone w październiku i listopadzi

  • infographic illustration

    Koordynacja środków ograniczających swobodne przemieszczanie się

    17 września 2020

    Komisja Europejska przedstawia wniosek dla zapewnienia, że środki ograniczające swobodne przemieszczanie się podejmowane przez państwa członkowskie są koordynowane i jasno komunikowane na szczeblu UE. W rezolucji przyjętej 17 września Parlament poparł ten wniosek i wezwał do zharmonizowanych ocen zdrowotnych i metodologii.

  • infographic illustration

    Stopniowe znoszenie ograniczeń podróżowania

    15 czerwca 2020

    Państwa członkowskie stopniowo znoszą ograniczenia podróży wprowadzone w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Parlament żąda, aby bezpaszportowa strefa Schengen jak najszybciej powróciła do pełnego funkcjonowania.

  • infographic illustration

    Pomoc we wznowieniu swobodnego przepływu i turystyki: „Re-open EU”

    14 czerwca 2020

    Aby zapewnić ochronę zdrowia publicznego, UE uruchamia platformę internetową „Re-open EU”, aby zapewnić podróżnym informacje niezbędne do planowania podróży i wakacji w Europie, zdrowo i bezpiecznie. Informacje są regularnie aktualizowane i dostępne w 24 językach.

  • infographic illustration

    Zalecenia dotyczące bezpiecznego podróżowania

    13 maja 2020

    Komisja Europejska przedstawiła wytyczne i zalecenia dotyczące turystyki i transportu, aby pomóc państwom członkowskim UE w koordynowaniu bezpiecznego zniesienia ograniczeń podróżowania i ochronie podróżnych.

  • infographic illustration

    Koniec pustychlotów

    26 marca 2020

    Tymczasowo zawieszono unijne przepisy dotyczące przydziałów czasu na start i lądowanie, które zobowiązują linie lotnicze do wykorzystywania planowanych przydziałów czasu, aby zachować je w kolejnym sezonie. Przepisy zostały ponownie zmienione 10 lutego 2021 r. 

  • infographic illustration

    Zapewnienie stałego przepływu towarów i usług

    18 marca 2020

    UE tworzy tzw. „zielone korytarze”, czyli priorytetowe pasy ruchu na przejściach granicznych, aby zapewnić dostawy podstawowych towarów oraz niezbędnego sprzętu medycznego i ochronnego na jednolitym rynku.

  • infographic illustration

    Ograniczenie podróży w celu zahamowania rozwoju epidemii

    17 marca 2020

    UE tymczasowo zamyka swe granice zewnętrzne, aby zatrzymać rozwój Covid-19. Zamknięcie granic dotyczy podróży, których odbycie nie jest niezbędne.

  • infographic illustration

    Repatriacja obywateli UE

    Od stycznia 2020

    Dzięki Mechanizmowi Ochrony Ludności, dziesiątki tysięcy obywateli UE wracają do domu z państw trzecich na całym świecie.

Globalna reakcja UE

Wspieranie wysiłków krajów partnerskich w walce z pandemią koronawirusa

  • infographic illustration

    20 mln euro na system opieki zdrowotnej w Azji Południowo-Wschodniej

    1 grudnia 2020

    UE uruchamia program o łącznej wartości 20 mln euro w celu poprawy monitorowania i przeprowadzania testów w państwach należących do Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN) oraz wspierania ich systemów opieki zdrowotnej.

  • infographic illustration

    86,5 mln euro dla Ghany

    20 listopada 2020

    UE mobilizuje 86,5 mln euro jako środki nadzwyczajnego wsparcia dla Ghany w celu uporania się ze skutkami pandemii.

  • infographic illustration

    93 mln euro dla Sahelu

    9 listopada 2020

    UE przekazuje Burkinie Faso, Mauretanii, Nigerii i Czadowi 92 mln euro, aby wspomóc te kraje w zapewnieniu wysokiej jakości opieki zdrowotnej i zmniejszeniu gospodarczych i społecznych skutków pandemii.

  • infographic illustration

    25 mln euro na wsparcie dla Gambii

    19 paździenika 2020

    Unia Europejska mobilizuje 25 mln euro dla Gambii w ramach pakietu Team Europe, aby przyczynić się do jej odbudowy po skutkach pandemii COVID-19 i wesprzeć jej przejście do demokracji.

  • infographic illustration

    Unijny humanitarny most powietrzny UE

    11 września 2020

    Unijny humanitarny most powietrzny zapewnia pomoc krajom dotkniętym pandemią koronawirusa. Od momentu jego uruchomienia 8 maja, podczas 67 rejsów przetransportowano sprzęt medyczny i pracowników humanitarnych do krytycznych obszarów w Afryce, Azji i obu Amerykach.

  • infographic illustration

    Kontynuowanie globalnych dostaw materiałów medycznych i sprzętu ochronnego

    28 lipca 2020

    Dzięki Unijnemu Mechanizmowi Ochrony Ludności, UE nadal dostarcza zaopatrzenie medyczne i środki ochrony indywidualnej do miejsc na całym świecie. W dodatku do pomocy dwustronnej, wykonano również dostawy do 24 krajów, w tym 7 państw członkowskich.

  • infographic illustration

    64 mln euro dla regionu Afryki Południowej.

    20 lipca 2020

    UE przekaże 64,7 mln euro pomocy humanitarnej krajom regionu Afryki Południowej(Angola, Botswana, wyspy  Komory, Eswatini, Lesotho, Madagaskar, Malawi, Mauritius, Mozambik, Namibia, Zambia i Zimbabwe, by wesprzeć osoby znajdujące się w trudnej sytuacji z powodu pandemii koronawirusa, ekstremalnych warunków pogodowych, takich jak panująca w regionie długotrwała susza, i innych kryzysów.

  • infographic illustration

    Nowy pakiet pomocy dla Afryki Północnej

    2 lipca 2020

    UE przyjmuje nowy pakiet pomocy dla wsparcia migrantów i społeczności lokalnych oraz walki z koronawirusem w Afryce Północnej. Pakiet obejmuje 80 mln euro nowych funduszy i 30 mln euro przeniesione z kryzysowego funduszu powierniczego dla Afryki.

  • infographic illustration

    Wsparcie dla Republiki Środkowoafrykańskiej

    18 czerwca 2020

    UE przyznaje Republice Środkowoafrykańskiej 54 mln EUR na wsparcie dla rządu w walce z koronawirusem.

  • infographic illustration

    60 mln euro dla krajów Rogu Afryki

    17 czerwca 2020

    UE mobilizuje pakiet o wartości 60 mln euro, aby pomóc w walce ze zdrowotnymi i społeczno- gospodarczymi skutkami kryzysu w Rogu Afryki. W maju, UE zatwierdziła dodatkową pomoc w wysokości 105,5 mln euro na projekty humanitarne w Dżibuti, Etiopii, Kenii i Somalii, aby pomóc dostarczyć opiekę zdrowotną, żywność i zaspokoić podstawowe potrzeby uchodźców.

  • infographic illustration

    Dodatkowe 55 mln euro dla uchodźców syryjskich i lokalnych społeczności w Jordanii i Libanie

    10 czerwca 2020

    UE zmobilizowała pakiet wsparcia w wysokości 55 milionów euro, aby pomóc uchodźcom syryjskim i osobom w szczególnie trudnej sytuacji w Jordanii i Libanie podczas kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Pomoc koncentruje się na zapewnianiu opieki zdrowotnej, wody oraz sanitarnych i higienicznych warunków. Jest to uzupełnienie pakietu wsparcia o wartości prawie 240 mln euro zatwierdzonego w marcu.

  • infographic illustration

    Dodatkowe 50 mln euro na pomoc humanitarną

    20 maja 2020

    Uruchomiono dodatkowe 50 mln euro, aby zapewnić dostęp do usług zdrowotnych, sprzętu ochronnego, wody i urządzeń sanitarnych osobom w szczególnie trudnej sytuacji w regionie Sahelu i Jeziora Czad, w Republice Środkowoafrykańskiej, regionie Wielkich Jezior, Afryce Wschodniej, Syrii, Jemenie, Palestynie i Wenezueli, a także w Rohingya. pomoc Pomoc jest przekazywana za pośrednictwem organizacji pozarządowych, organizacji międzynarodowych, agencji ONZ, Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

  • infographic illustration

    Pożyczki w wysokości 3 mld euro dla krajów sąsiadujących i partnerskich

    15 maja 2020

    UE zatwierdza pożyczki w wysokości 3 miliardów euro, aby pomóc krajom sąsiadującym i krajom partnerskim w łagodzeniu negatywnych społecznych i gospodarczych skutków pandemii przy jednoczesnym zachowaniu stabilności finansowej.

  • infographic illustration

    3,3 mld euro wsparcia UE dla Bałkanów Zachodnich

    29 kwietnia 2020

    UE mobilizuje pakiet pomocowy o wartości ponad 3,3 mld euro dla partnerów z Bałkanów Zachodnich, zapewniając wsparcie dla ich sektorów opieki zdrowotnej, odbudowy społecznej i gospodarczej, pomocy humanitarnej dla uchodźców oraz pomocy makro- i mikrofinansowej.

  • infographic illustration

    Prawie 36 mld euro wsparcia dla krajów partnerskich

    8 kwietnia 2020

    UE uruchomia pakiet „Team Europe”, aby pomóc krajom najbardziej podatnym na zagrożenia w walce z pandemią i łagodzeniu jej społecznych i gospodarczych konsekwencji, w szczególności w Afryce, sąsiedztwie UE, ale również w Azji i Pacyfiku oraz w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach .

  • infographic illustration

    Do 28 milionów euro na wsparcie badań w Afryce subsaharyjskiej

    8 kwietnia 2020

    Partnerstwo europejskie i krajów rozwijających się na rzecz prób klinicznych (EDCTP) ogłosiło trzy zaproszenia do wyrażenia zainteresowania wsparciem potencjału badawczego w Afryce Subsaharyjskiej, z budżetem do 28 mln euro finansowanym z programu „Horyzont 2020” na rzecz badań i innowacji.

  • infographic illustration

    700 mln euro na wsparcie Grecji w zarządzaniu migracją

    3 marca 2020

    UE udostępnia 350 milionów euro wsparcia dla Grecji, do której przybywa większość uchodźców i migrantów. O dodatkową pomoc finansową w wysokości 350 mln euro można wnioskować w ramach budżetu korygującego. Grecja otrzymała również wsparcie w zakresie sprzętu medycznego, zespołów medycznych, schronień, namiotów i koców w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności.

Dezinformacja na temat pandemii rozprzestrzenia się, utrudniając walkę z wirusem. UE zapewnia i aktywnie promuje wiarygodne informacje oraz współpracuje z platformami internetowymi w celu usuwania fałszywych wiadomości i oszustw internetowych. 10 czerwca Komisja Europejska zaproponowała konkretne działania, które można szybko uruchomić w celu zwalczania dezinformacji.


Możesz również zapoznać się z naszym podsumowaniem 10 działań UE w walce z pandemią koronawirusa.