Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

Geoblokowanie i zakupy online        

Dobra wiadomość dla klientów internetowych: koniec blokowania geograficznego i przekierowań na krajową stronę internetową.

The end of roaming: a 10-year battle for Viviane Reding        

Od 15 czerwca 2017 r. Europejczycy korzystający z telefonów za granicą UE, zapłacą za rozmowy tyle samo, co we własnym kraju. Dodatkowe opłaty roamingowe zostają zniesione.

Digital Glossary: "cloud computing" ©BELGA_Zoonar_N_Menijes        

Internet przyczynia się do wzrostu gospodarczego i powstania miejsc pracy w UE, ale powinien także swobodnie rozwijać się ponad granicami. KE przedstawiła w 2015 strategię jednolitego rynku cyfrowego, a PE i Rada porozumiały się ws. zniesienia opłat za roaming od 2017 i zagwarantowania neutralności Internetu. 25 maja posłowie będą dyskutować o nowych propozycjach KE, które mają na celu pobudzenie e-handlu. Przypominamy pojęcia, które trzeba znać, żeby nie pogubić się w cyfrowym świecie.

Artykuły 

Posłowie zagłosują we wtorek ws. neutralności internetu        

Neutralność to jedno z kluczowych zagadnień związanych z rozwojem internetu. To zasada, zgodnie z którą każdy rodzaj przesyłania danych w Internecie jest traktowany przez dostawcę tej usługi w jednakowy sposób. We wtorek 27 października na sesji plenarnej w Strasburgu odbędą się debata i głosowanie w sprawie regulacji dotyczącej neutralności internetu. Porozumienie w tej sprawie państwa członkowskie i Parlament osiągnęli po dwóch latach negocjacji.

Zdjęcie przestawia widok na panoramę Paryża nocą.        

Czy powinniśmy mieć prawo do swobodnego robienia i upowszechniania zdjęć obiektów znajdujących się w przestrzeni publicznej? Co z prawem autorskim? Jak na razie tzw. wolność panoramy jest dozwolona w kilku państwach członkowskich, ale posłowie rozważają możliwość wprowadzenia jej w całej UE. Przed debatą plenarną, która odbędzie się 9 lipca, zapytaliśmy posłankę-sprawozdawczynię Julię Redę (Zieloni/WSE, Niemcy) oraz posła Jean-Marie Cavadę (ALDE, Francja) o ich opinie.

Od lewej u góry: Andrus Asip, Françoise Grossetête (PPE), Marju Lauristin (S&D), Vicky Ford (ECR), Dita Charanzová (ALDE), Dennis de Jong (GUE/NGL), Michel Reimon (GUE/NGL), David Borrellu (EFDD), Mylène Troszczynski (NI)        

Usunięcie barier istniejących w internecie i korzyści gospodarcze, które z tego wynikają – to przedmiot wtorkowej debaty plenarnej posłów z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Andrusem Ansipem. KE zaprezentowała strategię jednolitego rynku cyfrowego 6 maja, a Parlament Europejski przedstawił z własnej inicjatywy raport opracowany przez kilka komisji. Jednolity rynek cyfrowy będzie również tematem najbliższej Rady Europejskiej (25-26 maja).