Międzynarodowy Dzień Kobiet 2021: wiodąca rola kobiet w walce z koronawirusem 

Ostatnia aktualizacja: 
 
Opublikowano:   
 

Udostępnij tę stronę: 

Z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Kobiet, Parlament Europejski podkreśla kluczową rolę kobiet podczas kryzysu koronawirusowego.

Międzynarodowy Dzień Kobiet 2021: wiodąca rola kobiet w walce z koronawirusem  

Kobiety są na pierwszej linii walki z pandemią koronawirusa nie tylko dlatego, że przeważają w sektorze opieki zdrowotnej. Pandemia miała również negatywny wpływ na życie kobiet w sferze ekonomicznej, ponieważ wiele z nich jest zatrudnionych na niepewnych warunkach - na stanowiskach pracy, które zniknęły lub uległy zmianie z powodu kryzysu. Ponadto, powracające lockdowny doprowadziły do wzrostu przemocy domowej. Parlament Europejski wezwał do walki z tymi nierównościami.

Wpływ pandemii COVID-19 na sytuację kobiet - fakty i liczby

Parlament będzie obchodził Międzynarodowy Dzień Kobiet na sesji plenarnej 8 marca, podczas której odegrane zostaną wiadomości wideo od Wiceprezydent USA Kamali Harris oras Premier Nowej Zelandii Jacindy Ardern.


Oglądaj sesję plenarną na żywo od 17:00


Kobiety w walce z COVID-19

Aby zwiększyć świadomość na temat sytuacji kobiet w czasie kryzysu i z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet 2021, Parlamentarna Komisja Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) odbędzie 4 marca posiedzenie międzyparlamentarne pod tytułem: „Jesteśmy silne: wiodąca rola kobiet walce z koronawirusem”.


Przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli i Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen otworzą wydarzenie, którego gospodarzem będzie przewodnicząca FEMM Evelyn Regner. Wśród pozostałych uczestników są: europejska Komisarz ds. równości płci Helena Dalli i Prezydent Grecji Ekaterini Sakelaropoulou.


Podczas panelu „Kobiety na pierwszej linii i wnioski wyciągnięte z zarządzania kryzysowego” przywódczynie polityczne, kluczowe pracownice służby zdrowia i ekspertki ds. równości płci będą wymieniać się najlepszymi praktykami i osobistymi doświadczeniami dotyczącymi wzmacniania pozycji kobiet podczas kryzysów, z posłami i posłankami do PE oraz parlamentarzystami i parlamentarzystkami.

Oglądaj na żywo 4 marca od 9:00.


Dołącz na mediach społecznościowych

8 marca, przewodnicząca FEMM Evelyn Regner udzieli nam wywiadu na żywo na Facebooku, aby odpowiedzieć na Wasze pytania o aktualny stan równouprawnienia płci w UE oraz o to, jak pandemia pogorszyła sytuację kobiet. Dołącz i zadaj pytanie w komentarzach.

Wywiad na żywo 8 marca o 11:00, po angielsku, na naszej stronie na Facebooku.

Europosłanka Regner oraz Anja Rubik będą dyskutować na żywo na Instagramie na temat praw seksualnych i reprodukcyjnych kobiet oraz stanowiska Parlamentu w sprawie faktycznego zakazu aborcji w Polsce.

Dołącz do transmisji na żywo na Instagramie 8 marca o 12.00.

Przeczytaj, jak Parlament walczy o równość płci w UE oraz zobacz kalendarium kamieni milowych w walce o prawa kobiet w UE.

Śledź wydarzenia na mediach społecznościowych za pomocą #: 
  • #IWD2021EP 
  • #IWD2021 
  • #InternationalWomensDay