Udostępnij tę stronę: 

Artykuły 

EU migrant crisis: facts and figures        

Rekordowa migracja, której UE doświadczyła w 2015 i 2016 r., zmalała. Nasza infografika przedstawia najnowsze dane dotyczące migracji i azylu.

Afgańscy uchodźcy na brzegu greckiej wyspy Lesbos ©UNHCR/Achilleas Zavallis          

Migracja to wyzwanie i szansa dla Europy. Dowiedz się więcej o reakcji UE na ruchy migracyjne oraz o unijnej polityce azylowej.

Uchodźcy na brzegu greckiej wyspy Lesbos po przepłynięciu morza Egejskiego. ©UNHCR/Achilleas Zavallis          

W ostatnich latach Europa musiała sprostać najpoważniejszemu wyzwaniu migracyjnemu od końca drugiej wojny światowej. Dowiedz się więcej.

Nieopodal wybrzeża wyspy Lesbos. Grecka straż przybrzeżna zbliża się do łodzi z 43 syryjskimi uchodźcami. © UNHCR/Andrew McConnell         

Wyzwanie, jakim jest migracja, odsłoniło słabości europejskiego systemu azylowego, co wymagało odpowiedzi ze strony UE. Dowiedz się, co Parlament robi w tej sprawie.

Najah, 22-letnia uchodźczyni z Syrii i jej córka Amenah na kursie języka angielskiego zorganizowanym przez UNHCR © UNHCR/Achilleas Zavallis         

W 2016 roku o azyl w UE złożyło wniosek ponad 1,2 mln osób. Dowiedz się więcej o roli Parlamentu Europejskiego w procesie integracji uchodźców.

Artykuły 

Integracja uchodźców: Przekraczanie granic        

W czwartek, 9 marca, Cecilia Wikström (ALDE, Szwecja), posłanka sprawozdawczyni odpowiedzialna za reformę unijnego systemu azylowego, przedstawi swój wstępny raport przed Komisją ds. Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Tylko w 2016 roku Grecja i Włochy przyjęły około 355 tys. migrantów, dlatego potrzebna jest reforma.

Artykuły 

Umowa z Turcją ws. imigracji: europosłanki odpowiadają na pytania z Facebooka
       

W związku z szeregiem pytań użytkowników Facebooka zapytaliśmy posłanki Kashetu Kyenge (S&D, Włochy) i Robertę Metsolę (EPL, Malta), sprawodawczynie odpowiedzialne za raport o potrzebie całościowego podejścia UE do problematyki migracji, o działania Parlamentu Europejskiego w związku z kryzysem migracyjnym. Odpowiedzi zebraliśmy w wideo.

Poseł Pabriks odpowiadał na pytania użytkowników Facebooka        

W środę poseł sprawozdawca Artis Fabriks (EPL, Łotwa) odpowiadał na pytania użytkowników Facebooka o szczegóły nowej europejskiej straży przybrzeżniej i granicznej, ktorej powstanie przegłosował dziś Parlament Europejski. Nowa agencja ma zapewnić bezpieczeństwo granic zewnętrznych UE oraz przyczynić się do przywrócenia sprawnie działającej stredy Schengen.

A mother and her baby rescued after crossing the sea in search of a safe live ©UNHCR/Achilleas Zavallis        

Agencja Frontex szacuje, że w 2016 r. liczba migrantów, którzy dotarli do Europy drogą morską, spadła o dwie trzecie.Osłabieniu migracji przez wyspy greckie towarzyszy jednak rekordowa liczba migrantów we Włoszech. ONZ alarmuje, że 2016 był najbardziej śmiertelnym dla migrantów na M. Śródziemnym - zginęło tam ponad 5 tys. osób. 12 stycznia w PE odbyło się kilka spotkań z przedstawicielami KE, państw członkowskich i Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. uchodźców poświęconych migracji.

Artykuły 

Photo reportage on women refugees by photojournalist Marie Dorigny who travelled to Greece, the Former Yugoslav Republic of Macedonia and Germany. © Marie Dorigny / European Union 2015        
Komunikat prasowy 

Komunikat prasowy 

Reforma zasad i procedur unijnej polityki migracji i azylu musi uwzględniać aspekt płci, aby zapewnić bezpieczeństwo kobietom starającym się o azyl - mówią posłowie w przyjętej we wtorek rezolucji. Podkreślają, że wiele kobiet podróżuje z małymi dziećmi i innymi osobami wymagającymi opieki.

Artykuły 

Syryjski paszport porzcuony na granicy Grecji i Byłej Jugosłowiańskiej Republiki Macedonii, na której przebywa 12 tys. uchodźców. © UNHCR/Achilleas Zavallis        

W tym tygodniu szefowie państw UE spotkali się z premierem Turcji, by porozumieć się w sprawie przeciwdziałania kryzysowi migracyjnemu. Wyniki spotkania, a także zbliżający się marcowy szczyt UE były przedmiotem debaty w PE w środkowy poranek. Posłowie podkreślili, że należy respektować międzynarodowe prawo azylowe. Plan porozumienia zakłada m.in. że za jednego odesłanego imigranta syryjskiego z Grecji do Turcji, Unia Europejska przyjmie jednego Syryjczyka z tureckich obozów dla uchodźców.

Obóz Nizip niedaleko granicy turecko-syryjskiej.        

Konflikt w Syrii jest największą katastrofą humanitarną od zakończenia II wojny światowej. W ostatnim tygodniu najbardziej dotkniętą napływem uchodźców Turcję odwiedziły dwie delegacje posłów do Parlamentu Europejskiego, by sprawdzić, w jaki sposób jest wykorzystywana pomoc z UE.

Obóz uchodźców syryjskich.        

Turcja przyjęła ponad 2,5 mln uchodźców z Syrii, w 2015 roku przez Turcję przybyła większość z ponad miliona uchodźców, którzy dotarli do Unii Europejskiej. Na styczniowej sesji plenarnej posłowie dyskutowali o funduszu o wartości 3 mld euro na pomoc syryjskim uchodźcom, przebywającym w Turcji. W tym tygodniu do Turcji udają się dwie delegacje posłów – z Komisji Budżetowej i Komisji Wolności Obywatelskich, by ocenić sytuację na miejscu.

Przewodniczący PE M. Schulz odniósł się do prośby Turcji o dodatkowe 3 miliardy euro pomocy oraz do związku między kryzysem imigracyjnym i negocjacjami akcesyjnymi.
       

“Dla dobra uchodźców musimy współpracować z Turcją” – powiedział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz po spotkaniu z premierem Turcji Ahmetem Davutoğlu, w poniedziałek, 7 marca. Rozmowa dotyczyła kryzysu uchodźczego, kontroli granicznych, liberalizacji wizowej dla obywateli Turcji oraz wolności prasy i odbyła się przed rozpoczynającym się dziś specjalnym spotkaniem przywódców UE i premiera Turcji, które ma na celu przedyskutowanie środków na rzecz zatrzymania napływu uchodźców

Artykuły 

Kryzys w Syrii w liczbach        

Konflikt w Syrii może być Wojna w Syrii jest największym kryzysem humanitarnym od czasów II wojny światowej. Setki tysięcy ludzi próbuje wydostać się z objętego wojną kraju. “Unia Europejska stoi przed bezprecedensowym wyzwaniem. Obecny kryzys uchodźczy i migracyjny nie przeminie, jeżeli zamkniemy na niego oczy, lecz pogłębi się jeszcze bardziej" - ostrzegał przewodniczący Martin Schulz w przemówieniu wygłoszonym nna szczycie UE w Valletcie 12 listopada 2015.